عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

با توجه به اینکه ترکیبی از عوامل بر انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98 تاثیرگذار است، داوطلبان در صورتی که اطلاعات جامعی در مورد رشته ها، کیفیت آموزشی و رفاهی دانشگاه های مختلف و عوامل موثر بر انتخاب رشته داشته باشند، می توانند بر اساس علایق و استعدادهایشان، انتخاب رشته خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور ارشد 98 بسیار مهم و حیاتی می باشد. داوطلبان در صورتی که اطلاعات جامعی در مورد رشته ها، کیفیت آموزشی و رفاهی دانشگاه های مختلف و عوامل موثر بر انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98 داشته باشند، می توانند بر اساس علایق و استعدادهایشان، انتخاب رشته خود را با موفقیت پشت سر بگذارند. مشاوران دپارتمان کارشناسی ارشد روانشناسی 3گام در این مطلب به عواملی که در انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98 تاثیر گذار است و توجه به آن ها باعث می شود که داوطلبان انتخاب رشته بهتری را داشته باشند پرداخته است.

 

با توجه به اینکه ترکیبی از عوامل در انتخاب رشته ارشد 98 تاثیرگذار است، فرآیند انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98 برای افراد یک فرآیند پیچیده شده و ممکن است سردرگمی هایی را برای آن ها به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم از مشاوره و راهنمایی با افراد آگاه برای انتخاب رشته بهره ببرید. مشاوران متخصص 3گام راهنمایان مناسبی در این زمینه می باشند.

 

دریافت مشاوره حضوری یا تلفنی

 

علاقه یکی از مهمترین عواملی است که باید به عنوان اولین اولویت های انتخاب رشته داوطلبان مورد توجه قرار بگیرد. زیر فرد باید از نظر روحی و روانی آمادگی لازم برای پذیرش شغلی که رشته دانشگاهی به آن منتهی می شود داشته باشد. البته ناگفته نماند که داوطلبانی هم هستند که رشته ای را در مقطع لیسانس با علاقه خواندند و بعد در چالش عظیم بازار کار خود را محکوم به تغییر رشته در کارشناسی ارشد دیدند؛ به همین دلیل اکثر داوطلبان در حال حاضر به رشته هایی تمایل دارند که آینده شغلی تضمین شده ای داشته باشد.

برخی دیگر از عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98، اعتبار و ارزش علمی دانشگاه، گرایش، شهریه دانشگاه، شهر محل قبولی، آینده شغلی و بازار کار و امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری می باشد که در ادامه به بررسی تک تک این عوامل می پردازیم.

 

در نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 3گام شما می توانید بر اساس عوامل موثر بر انتخاب رشته، اولویت های خود را مشخص کنید. نرم افزار با کمک هوش مصنوعی 100 انتخاب شما را اولویت بندی و احتمالات قبولیتان را مشخص می نماید.

 

گاهی تصمیم‌ گیری‌ ها آن قدر مهم هستند که پای آینده به میان می‌ آید و اینجاست که یک انتخاب نسنجیده و اشتباه ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برای فرد در پی داشته باشد. 

 

اهمیت انتخاب دانشگاه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98، اعتبار دانشگاه محل قبولی است. شاید یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از داوطلبان را درگیر می کند، اهمیت رتبه دانشگاه در ادامه تحصیل یا پیدا کردن بازار کار باشد. آیا برند دانشگاه می تواند تضمین کننده موقعیت های آتی بهتر باشد یا خیر؟

اکثر داوطلبان پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 و مشاهده ظرفیت ها ، با اولویت بندی دانشگاه ها آشنایی اولیه دارند. برای مثال دانشگاه های سراسری تهران برای همه جزء انتخاب های اول هستند و پس از آن دانشگاه های سراسری شهرستان ها به ترتیب در درجات بعدی قرار می گیرد. بنابراین در اعتبار دانشگاه های سراسری اکثر افراد توافق نظر دارند. اما اولویت بندی زمانی سخت تر می شود که بخواهیم بین دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی، آزاد، دوره های مجازی و... اولویت های خود را مشخص کنیم.  در چنین مواقعی صِرف ارزش علمی دانشگاه به عنوان تنها ملاک انتخاب افراد مورد توجه قرار نمی گیرد و فاکتورهای دیگری مثل شهریه دانشگاه، شهر محل قبولی، گرایش و .. در تصمیم گیری ما تاثیرگذار باشد که در ادامه به بقیه عوامل خواهیم پرداخت.

اهمیت انتخاب گرایش در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

اولین مساله ای که داوطلبان پس از انتشار کارنامه آزمون ارشد روانشناسی 98 به آن توجه می کنند، رتبه به دست آمده در زیرگروه ها و گرایش های مختلف است. باید بین گرایش های مختلف ارشد روانشناسی اولویت بندی انجام شود. ارشد روانشناسی 8 گرایش اصلی دارد که گرایش های روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روانشناسی تربیتی بیشترین تقاضا را دارند. در صورتی که داوطلب علاقمند است وارد دنیای تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی شود، گرایش بالینی و بالینی کودک و نوجوان در اولویت انتخابها قرار می گیرد. گرایش روانشناسی عمومی برای داوطلبانی که علاقه بیشتری به کارهای پژوهشی دارند، مناسب تر است و چنانچه علاقمند به کار کردن با طیف دانش آموزان و ارائه ی روش های نوین تربیتی و آموزشی جهت بهبود بازدهی دانش آموزان و افزایش کیفیت یادگیری هستید، گرایش روانشناسی تربیتی انتخاب مناسب تری خواهد بود.

اما مساله ای که باید مدنظر قرار گیرد این است که شما به عنوان کسی که رشته روانشناسی را به عنوان شغل و مسیر آینده خود انتخاب کرده اید، بعد از تمام شدن 2 سال کارشناسی ارشد روانشناسی ترجیح می دهید در کدام زمینه فعالیت داشته باشید؟ علاقه مند به کار بالینی و درمان هستید یا ترجیح می دهید به پژوهش در این رشته بپردازید؟

گاهی اوقات افراد زمان انتخاب رشته ارشد روانشناسی در انتخاب گرایش ها ، فقط 2 سال زمان تحصیل را مدنظر قرار می دهند. مثلا ارشد روانشناسی بالینی را انتخاب می کنند؛ در حالی که پس از تمام شدن درسشان متوجه می شوند هیچ علاقه ای به کارهای درمانی ندارند و وقتی از آن ها سوال می شود چرا این گرایش را انتخاب کرده اید یا جوابی برای این سوال ندارند یا با جواب "چون همه ارشد روانشناسی بالینی می خوانند منم تصمیم به انتخاب این رشته گرفته ام" مواجه می شوید.

 

می توانید با عضویت در کانال تلگرام کارشناسی ارشد روانشناسی به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب دسترسی داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد روانشناسی

 

سوالاتی که قبل از انتخاب گرایش ارشد روانشناسی 98 باید از خودتان بپرسید:

بهتر است شما در زمان انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98 و قبل از انتخاب گرایش، این سوالات اساسی را از خودتان بپرسید که چرا میخواهم گرایش X را انتخاب کنم. شاید سوال بهتر این باشد که از خود بپرسید در آینده می خواهید در چه جایگاه شغلی قرار بگیرید. پس مشخص کردن هدف یا اهداف بلند مدت در زمینه شغلی که می خواهید انتخاب کنید، اولین کاری است که لازم است انجام شود. همچنین باید این مسئله را مدنظر داشته باشید که تحصیل در رشته و گرایش X در رسیدن به این هدف چه کمکی به شما می کند.

اهمیت شهریه دانشگاه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

مساله ی دیگری که باید داوطلبان ارشد روانشناسی 98 در زمان انتخاب رشته مد نظر داشته باشند، شهریه دانشگاه ها است. این عامل می تواند برای بسیاری از داوطلبان یکی از فاکتورهای مهم و تعیین کننده برای انتخاب یا عدم انتخاب یک دانشگاه باشد. از بین تمامی دوره ها، تنها دوره روزانه دانشگاه های سراسری به صورت رایگان هستند و مابقی دوره ها (نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد، دوره های مجازی و پردیس) مشمول پرداخت هزینه می باشند. همچنین هر کدام از این دوره ها شرایط خاص خود را داشته و علاوه بر میزان شهریه، تفاوت های دیگری مانند نحوه ارائه ی دروس، میزان حضور دانشجو در کلاس های درس و ... دارند؛ بنابراین داشتن شناخت بیشتر در مورد این تفاوت ها به فرد کمک می کند تا انتخاب دقیق تری داشته باشد.

اهمیت محل دانشگاه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

تاثیر محل دانشگاه در انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98 مساله بعدی است. برای اکثر افراد لیست دانشگاه ها از بهترین دانشگاه ها تا دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی مشخص است، اما چه چیزی باعث می شود افراد در انتخاب دانشگاه تردید کنند؟ اولین عامل شهر محل سکونت است. دوری یا نزدیکیِ محل زندگی با محل تحصیل در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98 به دلیل شاغل بودن برخی افراد یا متاهل بودن، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. با وجود کوتاه بودن دوره ارشد و تعداد واحدهای کمتری که دانشجویان به صورت ترمی دریافت می کنند، درصورتی که واحدهای درسی به صورت پراکنده چیده شود، امکان رفت و آمد برای فرد مشکل خواهد بود. درنتیجه در چنین موقعیتی این عامل به عنوان مهمترین و اولین فاکتور در انتخاب رشته مورد توجه قرار خواهد گرفت.

همچنین فرض کنید داوطلبی با رتبه زیر 10 در ارشد روانشناسی بالینی در شهر شیراز سکونت دارد، اولین سوالی که برای این فرد پیش می آید این است: حالا که رتبم خوب شده و میتوانم دانشگاه های تهران را انتخاب کنم، انتخاب اولم را بالینی تهران انتخاب کنم یا بالینی شیراز؟ یا داوطلبی که ساکن تهران است و رتبه  60 آورده با این سوال مواجه می شود که شبانه تهران بهتر است یا روزانه فلان شهر؟ اینجاست که افراد برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد و تعیین اولویت ها دچار مشکل شده و به مشاور انتخاب رشته مراجعه می کنند.

 

دریافت مشاوره حضوری یا تلفنی

 

مساله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اولویت شما چیست؟ افراد در موقعیت های مختلف تصمیمات یکسانی نمی گیرند؛ چون چیزی که برای یک نفر مهم است ممکن است برای دیگری اولویت نداشته باشد یا اولویت کمتری داشته باشد. کسی که اولویتش درس خواندن در بهترین دانشگاه (با توجه به رتبه اش) است حاضر است برای رسیدن به این هدف سختی دور بودن از شهر و خانواده را هم تحمل کند. اما فردی را تصور کنید که متاهل و بچه دار است فکر می کنید چنین فردی باز هم دانشگاه را به خانواده ترجیح می دهد؟ یا فردی که شاغل است می تواند برای گرفتن مدرک از یک دانشگاه خوب تهران، شغل خود را رها کند و به شهر دیگری برود؟ پس از تعیین اهداف، اولین کاری که لازم است قبل از پر کردن فرم انتخاب رشته ارشد انجام دهید، تعیین لیستی از اولویت هایتان در زندگی است.

اهمیت آینده شغلی و بازار کار در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98

مسلما یکی از عواملی که افراد را ترغیب به ادامه تحصیل می کند، به دست آوردن جایگاه شغلی بالاتر و درآمد بیشتر است. یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از داوطلبان ارشد روانشناسی را هنگام انتخاب رشته درگیر می کند، بازار کار گرایش های مختلف این رشته است. جواب این سوال ساده نیست و در این زمینه داوطلبان باید توانمندی های خود را در نظر بگیرند؛ چرا که بخشی از موفقیت در ارشد روانشناسی بستگی به توانمندی های فرد دارد. برای مثال ممکن است فردی در ارشد روانشناسی تربیتی ادامه تحصیل دهد و به قدری به این رشته علاقه داشته باشد که بتواند شغل مناسبی در این زمینه به دست آورد اما فردی دیگر پس از تمام کردن ارشد روانشناسی بالینی، به دلایل مختلف نتواند وارد بازار کار شود. بنابراین به دست آوردن شغل، عاملی است که علاوه بر گرایش به عوامل دیگری مثل علاقه و توانمندی ها و استعدادهای خود فرد نیز بستگی دارد. در صورتی که فرد علاقه و توانمندی لازم را داشته باشد، پس از اتمام درس و گذراندن دوره های تخصصی روان درمانی در ارشد روانشناسی بالینی، می تواند جذب کلینیک ها یا بیمارستان ها شده و به درمان اختلالات روانشناختی بپردازد.

یکی دیگر از عواملی که در بازار کار این رشته باید مورد توجه قرار گیرد این است که فرد علاقمند به کار کردن با چه گروه سنی است؟ درصورتی که فرد علاقمند به درمان افراد بزرگسال باشد و در رشته بالینی کودک به تحصیل بپردازد، انگیزه ای برای کار کردن و پیشرفت در رشته مورد نظر نخواهد داشت. به عنوان مثال خود فرد مشخص می کند که ترجیح می دهد با کدام گروه (کودکان یا نوجوانان یا بزرگسالان) کار کند. به درمان فردی علاقه دارد یا گروه درمانی یا خانواده درمانی؟ به درمان اختلالات علاقمند است یا مشاوره های پیش از ازدواج و زوج درمانی؟

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد روانشناسی

 

اهمیت ادامه تحصیل در مقطع دکتری در انتخاب رشته ارشد روانشناسی 98

بسیاری از داوطلبانی که در کنکور ارشد شرکت می کنند، قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را نیز دارند. برای برخی داوطلبان مثل افرادی که لیسانس غیرمرتبط دارند، شرکت در مقطع دکتری الزامی است؛ چرا که بدون گرفتن مدرک دکتری، فرد برای کار کردن در این رشته دچار مشکل خواهد شد. از سوی دیگر برخی از داوطلبان با توجه به شناختی که از خود دارند، می دانند که بعد از گذراندن دوره ارشد روانشناسی قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری روانشناسی را نیز دارند. نکته ای که این دسته از داوطلبان باید به آن توجه کنند این است که دانشگاهی را در اولویت قرار دهند که در رشته روانشناسی در مقطع دکتری نیز پذیرش دارد.

چرا در نظر گرفتن قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری روانشناسی زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی برای داوطلبان حائز اهمیت است؟

چون در آزمون دکتری روانشناسی بخشی از قبولی افراد وابسته به مصاحبه و آزمون شفاهی است و معمولا اساتید در جلسه مصاحبه از دانشجویان خود شناخت بیشتری دارند و این شناخت شانس پذیرفته شدن آن فرد را بیشتر می کند. برای مثال رتبه فرد به صورتی است که هم در دانشگاه A و هم در دانشگاه B شانس قبولی دارد. دانشگاه A فقط در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی دانشجو می گیرد اما دانشگاهB در مقطع دکتری روانشناسی نیز پذیرش دارد. در چنین موقعیتی بهتر است دانشگاه B در اولویت قرار گیرد.

 

پس از مشخص کردن اهداف و اولویت هایی که برای خود دارید، مشورت با افرادی که اطلاعات بیشتری در زمینه گرایش های مختلف یا سطح علمی دانشگاه ها دارند می تواند به شما کمک کند انتخاب دقیق تری داشته باشید.  

 

باوجود بررسی تک تک عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی 98، برای داشتن انتخاب درست باید ترکیبی از عوامل فوق را در نظر گرفت. زمانی که فرد قصد انتخاب رشته در دو گرایش را دارد، اعتبار و شهریه دانشگاه برایش حائز اهمیت است و امکان انتخاب تمام دانشگاه ها را ندارد (به دلیل مسافت زیاد). در چنین شرایطی باید به انتخابی دست زد که با توجه به شرایط فرد بهترین انتخابِ ممکن باشد. ممکن است  فردی که در گرایش بالینی رتبه 70 را کسب کرده و در شهر تهران زندگی می کند، مجبور به انتخاب بین اعتبار دانشگاه، شهریه دانشگاه و نزدیکیِ شهر محل تحصیل باشد. در صورتی که فرد شبانه تهران را انتخاب کند، در دانشگاهی تحصیل خواهد کرد که از اعتبار بالایی برخوردار است اما نیازمند پرداخت هزینه است. در صورتی که این فرد روزانه دانشگاه اصفهان را در اولویت بالاتری قرار دهد در دانشگاهی با برند پایین تر و در شهر دورتری تحصیل خواهد کرد اما شهریه ای پرداخت نمی کند. این مثال یکی از مثال های ساده در زمینه انتخاب رشته است؛ مسلما هر فردی با توجه به شرایط زندگی در موقعیت های پیچیده تری قرار خواهد گرفت که گاها فرآیند انتخاب رشته را برای وی بسیار سخت خواهد کرد.

 

استفاده از راهنمایی مشاوران با تجربه و متخصص باعث می شود بتوانید مرحله انتخاب رشته ارشد 98 که مهمترین و سرنوشت سازترین مرحله آزمون است را به خوبی و با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

دریافت مشاوره حضوری یا تلفنی

 

آخرین رتبه ها و محل های قبولی ارشد روانشناسی 96

عواملی که به آن اشاره شد اصلی ترین فاکتورهای تاثیرگذار در فرایند انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی  است. مسلما هر فردی متناسب با شرایط منحصر به فردی که دارد ممکن است با عوامل دیگری نیز در انتخاب رشته ارشد روانشناسی روبرو باشد و نیاز باشد آن فاکتورها را نیز در انتخابش لحاظ کند. اطلاع از برخی از رتبه ها و محل قبولی کارشناسی ارشد روانشناسی 96 نیز در زمینه انتخاب رشته ارشد بسیار کمک کننده است. در جدول زیر می توانید برخی از این رتبه ها و محل های قبولی را مشاهده نمایید.

 

برخی از رتبه ها و محل قبولی کارشناسی ارشد روانشناسی سال 96

 

رتبه

عنوان زیر شاخه و گرایش

محل قبولی

50

سنجش واندازه گيري /روانسنجي /

روزانه-دانشگاه علامه طباطبايي -تهران

174

سنجش واندازه گيري /روانسنجي /

نوبت دوم-دانشگاه علامه طباطبايي -تهران

53

روانشناسي واموزش كودكان استثنايي

روزانه-دانشگاه تهران

398

روانشناسي واموزش كودكان استثنايي

نوبت دوم-دانشگاه علامه طباطبايي -تهران

1107

روانشناسي واموزش كودكان استثنايي

نوبت دوم-دانشگاه محقق اردبيلي -اردبيل

2350

روانشناسي واموزش كودكان استثنايي

پرديس خودگردان-دانشگاه تهران

29

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه شهيدبهشتي -تهران

44

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه تهران

111

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه خوارزمي -تهران

121

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه الزهرا/س /-تهران

424

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه گيلان -رشت

459

روانشناسي عمومي

نوبت دوم-دانشگاه بوعلي سينا-همدان

467

روانشناسي عمومي

نوبت دوم-دانشگاه بين المللي امام خميني /ره /-قزوين

498

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه سمنان

613

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه زنجان

733

روانشناسي عمومي

روزانه-دانشگاه ملاير

876

روانشناسي عمومي

نوبت دوم-دانشگاه اردكان

947

روانشناسي عمومي

پرديس خودگردان-دانشگاه علامه طباطبايي -تهران

995

روانشناسي عمومي

غير انتفاعي-دانشگاه غيرانتفاعي خاتم -تهران

1584

روانشناسي عمومي

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان تهران -واحداسلامشهر

1690

روانشناسي عمومي

مجازي-دانشگاه تهران

1734

روانشناسي عمومي

نوبت دوم-دانشگاه سيستان وبلوچستان -زاهدان

1992

روانشناسي عمومي

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان تهران -مركزپاكدشت

4096

روانشناسي عمومي

غير انتفاعي-دانشگاه غيرانتفاعي ايوانكي

4576

روانشناسي عمومي

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان اذربايجان غربي -مركزمهاباد

4890

روانشناسي عمومي

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان مازندران -واحدنوشهر

3

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه تهران

210

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه شيراز

260

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه الزهرا/س /-تهران

288

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه يزد

299

روانشناسي تربيتي

نوبت دوم-دانشگاه علامه طباطبايي -تهران

377

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه تربيت دبيرشهيدرجايي -تهران

665

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه خليج فارس -بوشهر

748

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه بيرجند

782

روانشناسي تربيتي

نوبت دوم-دانشگاه بوعلي سينا-همدان

783

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه اروميه

854

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه سيستان وبلوچستان -زاهدان

876

روانشناسي تربيتي

نوبت دوم-دانشگاه قم

898

روانشناسي تربيتي

نوبت دوم-دانشگاه كاشان

918

روانشناسي تربيتي

روزانه-دانشگاه شهيدمدني اذربايجان -تبريز

1023

روانشناسي تربيتي

نوبت دوم-دانشگاه سمنان

1094

روانشناسي تربيتي

نوبت دوم-دانشگاه تبريز

1544

روانشناسي تربيتي

پرديس خودگردان-دانشگاه شهيدبهشتي -تهران

1824

روانشناسي تربيتي

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان اصفهان -مركزاصفهان

1898

روانشناسي تربيتي

مجازي-دانشگاه تهران

4473

روانشناسي تربيتي

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان بوشهر-مركزبوشهر

25

روانشناسي باليني كودك ونوجوان

روزانه-دانشگاه شهيدبهشتي -تهران

987

روانشناسي باليني كودك ونوجوان

پرديس خودگردان-دانشگاه تبريز

1453

روانشناسي باليني كودك ونوجوان

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان بوشهر-مركزبوشهر

2120

روانشناسي باليني كودك ونوجوان

غير انتفاعي-دانشگاه علم وهنر/غيرانتفاعي /-يزد

48

روانشناسي باليني

نوبت دوم-دانشگاه تهران

48

روانشناسي باليني

نوبت دوم-دانشگاه تهران

59

روانشناسي باليني

نوبت دوم-دانشگاه فردوسي مشهد

63

روانشناسي باليني

روزانه-دانشگاه خوارزمي -تهران

67

روانشناسي باليني

نوبت دوم-دانشگاه فردوسي مشهد

69

روانشناسي باليني

روزانه-دانشگاه تهران

91

روانشناسي باليني

روزانه-دانشگاه تبريز

114

روانشناسي باليني

روزانه-دانشگاه اصفهان

185

روانشناسي باليني

نوبت دوم-دانشگاه سمنان

444

روانشناسي باليني

پيام نور-دانشگاه پيام نوراستان تهران -تهران جنوب

508

روانشناسي باليني

پرديس خودگردان-دانشگاه اصفهان

702

روانشناسي باليني

پرديس خودگردان-دانشگاه خوارزمي -تهران

31

خانواده

روزانه-دانشگاه شهيدبهشتي -تهران

397

خانواده

غير انتفاعي-دانشگاه علم وفرهنگ /غيرانتفاعي /-تهران 

نظر خود را بنویسید