کارشناسی ارشد آمار گرایش آمار اجتماعی و اقتصادی

کارشناسی ارشد آمار اقتصادی- اجتماعی در کارشناسی ارشد به آمار کاربردی معروفه و ظرفیت کمی هم داره.

کارشناسی ارشد آمار اجتماعی و اقتصادی 

کارشناسی ارشد آمار اقتصادی و اجتماعی که از آن به عنوان آمار کاربردی یاد می ­شود، گرایش دیگری است که دانشجویان کمتر علاقه به آن نشان می­ دهند. توصیه می ­شود که دانشجویانی که از پایه ریاضی ضعیف­تری برخوردارند، این گرایش را انتخاب کنند. تنها تعداد معدودی از دانشگاه­ها گرایش آمار اقتصادی اجتماعی را دارا می­ باشند (دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه). همچنین لازم به ذکر است که امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری تحت این عنوان در ایران امکان­پذیر نیست.

گرایش آمار اقتصادی- اجتماعی در کارشناسی ارشد به آمار کاربردی معروفه و ظرفیت کمی هم داره. اکثر سایت ها و مشاورنماها میگن اگه ریاضی دوس نداری برو این گرایش! یه سؤال دارم، مگه میشه ریاضی نداشته باشه؟؟ برنامه آموزشی این گرایش که شورای عالی برنامه ریزی تصویبش کرده رو ملاحظه کنید:

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای درسی کارشناسی ارشد آمار اجتماعی و اقتصادی

 

دروس اصلی و تخصصی دوره کارشناسی ارشد (16واحد)

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

آمار استنباطی 1

4

2

نمونه گیری

4

3

مدلهای خطی 1

4

4

تحلیل چندمتغیره پیوسته و گسسته

4

 

دروس اختیاری دوره کارشناسی ارشد (16واحد)

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

آمار استنباطی 2

4

2

شاخص های اجتماعی و اقتصادی

3

3

مدیریت سازمانهای آماری

3

4

پیش بینی و کنترل

3

5

شبیه سازی

3

6

مباحث ویژه آماری

3

7

پروژه آماری

3

8

کنترل کیفیت آماری

4

9

فرآیندهای تصادفی 2

4

10

مدلهای خطی 2

4

11

سری زمانی 2

4

12

نظریه تصمیم

4

13

نظریه صف

4

14

نظریه اعتبار

4

15

نظریه جمعیت شناسی

4

 

سمینار:  2 واحد

پایان نامه:  6 واحد  

 

 یعنی آمار استنباطی و تحلیل چند متغیره و مدلهای خطی، ریاضی ندارن دیگه؟؟ پایان نامتم احتمالاً پیک شادیه و اثبات فرمول نداری و این حرفا؟! بیخیال!!

این گرایش تو مقطع کارشناسی ارشد، هدفش تربیت افرادیه که توانایی تجزیه و تحلیل و مدلسازی آماری تو مسائل اقتصادی و اجتماعی دارن. آمار اقتصادی دکتری نداره و باید برای دکتری با آمار ریاضی ها رقابت کنی. فقط چند دانشگاه هستن که برای مقطع کارشناسی ارشد این گرایش رو دارن، بازم حرفامو تکرار نکنم، رویکرد اساتید این دانشگاه ها هم متفاوته، دقت کنید.

بازار کار آمار اجتماعی و اقتصادی 

اصولاً این گرایش در بازار کار تفاوت خاصی با گرایش آمار ریاضی نداره. دلیلیشم اینه که کلا بازار کار آمار اونقدر زیاد نیست که حالا بخوان براساس گرایشها هم تفکیکش کنند. مثل آمار ریاضی اگر خیلی شانس داشته باشید و آشنایی یا کشی رو داشته باشید تو سازمانهایی مثل بانکها، اداره دارایی و مالیات و سازمانهایی که نیازمند تحلیلهای اماری و یا گرفتن آمار از جامعه هستند، استخدام میشید. داشتن رزومه قوی هم تاثیر خیلی زیادی خواهد داشت تو استخدام در شرکتهای خصوصی درست و حسابی. باید کار با نرم افزارتون و داده کاویتون خوب باشه. در کل یا رزومه خیلی خیلی تخصصی و تجربی خوبی داشته باشید یا این که می تونید وارد بازار تدریس هم بشید.

نظر خود را بنویسید