کارشناسی ارشد آمار گرایش بیم سنجی

به دانشجویانی که به دروس محض آمار علاقه ندارند، پیشنهاد می ­شود که کارشناسی ارشد بیم سنجی را انتخاب کنند.

کارشناسی ارشد آمار گرایش بیم سنجی 

کارشناسی ارشد بیم سنجی یا آمار بیمه نیز همانند آمار کاربردی گرایشی است که دانشجویان کمتر رغبت دارند تا این رشته را انتخاب نمایند و به دانشجویانی که به دروس محض آمار علاقه ندارند پیشنهاد می ­شود که این رشته را انتخاب کنند. به کسانی که سعی در گرفتن مدرک به منظور وارد شدن به بازار کار و به خصوص شرکت­های بیمه را دارند، پیشنهاد می ­شود که در گرایش آمار بیمه ادامه تحصیل دهند. همچنین لازم به ذکر است که امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری تحت عنوان آمار بیمه در ایران امکان­پذیر نیست.

درسته که کارشناسی ارشد آمار بیمه تو سال 74 تصویب شد ولی هنوزم که هنوزه غریب باقی مونده و با ظرفیت کم و گاماس گاماس داره پیشرفت می‌کنه. البته خدای ناکرده تصور نکنید که این عدم افزایش ظرفیت بدلیل تفکرهای خاصیه که پشت قضیه هستش. دلیلش اینه که استادش تو ایران زیاد نیست. دروس اصلیش بصورت زیره و همون طور که ملاحظه می‌فرمایید دروسی که ارائه میشه واسه دانشجوی آمار تازگی خاص خودش رو داره و برای ادامه تحصیل راهی جز فرار مغزها یا بقا در دانشگاه محل تحصیل نیست و ظرفیت این رشته در مقطع کارشناسی ارشد همچنان در کمترین مقدار خودش قرار داره. هدف این رشته تربیت افرادیه که توانایی تجزیه و تحلیل و مدل سازی برای مسائل آمار و احتمال تو زمینه بیمه دارن و مدل های آماری رو برای فضاهای غیرحتمی طرح می‌کنن. مثل ارزشگذاری برای محصولات و قراردادهای بیمه‌ای، ارزیابی محصولات مالی و مدیریت ریسک مالی و ...

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد بیم سنجی

 

دروس اصلی و تخصصی دوره کارشناسی ارشد (16واحد)

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

استنباط آماری 1 برای بیمه

4

2

احتمال و فرآیندهای تصادفی در بیمه

4

3

نظریه ریسک (مخاطره)

4

4

نظریه بیمه‌گری 1 (آکچوئری)

4

 

دروس اختیاری دوره کارشناسی ارشد (16واحد)

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

مدلهای زیان

3

2

نظریه باورمندی

3

3

ریاضیات مالی 2

3

4

ریاضیات بیمه زندگی 2

3

5

مدلها یمرگ و میر

3

6

طراحی و تحلیل سیستمهای پاداش – جریمه

3

7

بیمه اتکایی و تحلیل آنها

3

8

بیمه خرد

3

9

نظریه توانگری مالی

3

10

ریاضیات بیمه بازنشستگی

3

11

ریاضیات بیمه خدمات درمانی

3

12

نظریه مفصل ها

3

13

سری های زمانی مالی

3

14

مدلسازی تصادفی

3

15

اقتصاد بیمه

3

16

مباحث مخصوص

3

17

دروس دوره کارشناسی ارشد آمار، ریاضی، اقتصاد و مدیریت با تایید استاد راهنما

3

 

سمینار:  2 واحد

پایان نامه:  6 واحد  

 

به گرایش آمار بیمه در کارشناسی ارشد، آمار اکچواری هم میگن. اكچوئرها افرادين كه براساس تخصصهايي كه تو صنعت خاصي دارن، توانايي انجام محاسبات و برآوردهاي مالي مربوط به اون صنعت رو هم دارن و به بررسي تعادل بين درآمد و هزينه تو سالهاي آتي مي‌پردازن که بحث ضریب جینی و اون مطالب پیش میاد. تنها دانشگاهی که کارشناسی ارشد آمار بیمه داره هم فقط شهید بهشتیه و استاد بزرگوار آقای دکتر حسن زاده.

بازار کار کارشناسی ارشد بیم سنجی

بازار کار تخصصی این گرایش کاملا واضحه که تو صنعت بیمه است . صنعت بیمه از اون صنعتهایی هست که همیشه هست و احتمالا خواهد موند. بنابراین اگر واقعا به دنبال این هستید که یک مقدار از زیر بار سنگین بازار کار نامشخص آمار خارج بشید این گرایش رو بخونید یا گرایش بیمه اکو که البته گرایش بیمه اکو باید خیلی خیلی خیلی زبانتون فول باشه تا تو دانشگاه علامه از پسش بربیاید. در کل میشه گفت که ورود به این گرایش قدری وضعیت شما رو در زمینه بازار کار بهبود بده.

نظر خود را بنویسید