کارشناسی ارشد حسابرسی

کارشناسی ارشد حسابداری گرایش حسابرسی

در شرکت های حسابرسی ایران، تمایل به جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان ارشد حسابداری بیشتر از ارشد حسابرسی می باشد.

کارشناسی ارشد حسابداری گرایش حسابرسی

تفاوت یک حسابدار با یک حسابرس در این است که یک حسابرس توانایی تجزیه و تحلیل صورتهای مالی نظارت و کنترلهای داخلی شرکت را انجام می دهد. سوالی که مطرح است این است که آیا یک حسابدار می تواند یک حسابرس باشد یا خیر؟ پاسخ این سوال این است که بله می تواند ولی گرفتن مدرک ارشد حسابرسی به داوطلب کمک می کند تا مهارت و دانش بیشتری را نسبت به یک حسابدار در حوزه حسابرسی کسب کند. البته شایان ذکر است که کسی که در این گرایش تحصیل می کند، توانایی آنالیز صورتهای مالی را نسبت به کسی که یک حسابدار است بیشتر دارا می باشد.

ادامه تحصیل در این گرایش برای بسیاری جذاب است ولی باز هم طرفداران گرایش حسابداری بسیار بسیار بیشتر از گرایش حسابرسی است. دلیل این امر این می باشد که در شرکت های حسابرسی ایران تمایل به جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان ارشد حسابداری بیشتر از حسابرسی می باشد.

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد حسابرسی

 

دروس کارشناسی ارشد در گرایش حسابرسی

 

ردیف

نام درس

تعداد واحد

1

تئوری های حسابداری  

3

2

تئوری های حسابرسی

3

3

حسابرسی فناوری اطلاعات         

2

4

حسابرسی داخلی  

3

5

بررسی مسائل کاربردی در حسابرسی

3

6

حسابرسی عملیاتی

3

7

بررسی موارد خاص در حسابرسی    

2

8

کاربرد قوانین و مقررات مالی، بانکی و بازرگانی در حسابرسی                  

3

9

حسابداری مدیریت

2

10

سیستم های اطلاعاتی حسابداری

2

 

پایان نامه:  4 واحد

 

بازار کار کارشناسی ارشد حسابرسی

در مرحله اول، شغل اصلی انها حسابرس مستقل می باشد که این رده شغلی پردرآمدترین سمت شغلی یک حسابرس می باشد که در دراز مدت، شخص می تواند در آزمونهای حرفه ای نظیر آزمون جامعه حسابداران رسمی شرکت کرده و به عنوان حسابدار رسمی به فعالیت خود ادامه دهند و به منصب مدیریت مالی شرکت های بزرگ دست یابند.

در کل فارغ التحصیلان این گرایش نیز می توانند وارد بازار عمومی کار حسابداری شوند ولی در نگاه تخصصی تنها تفاوت انها این است که قدری دانش آکادمیک بیشتری خواهند داشت ولی در مجموع سابقه اکاری و مهارت است که یک حسابدار یا حسابرس را تبدیل به یک مدیر مالی با سطوح بسیار بالای درآمدی می کند.

یک حسابرس می تواند به عنوان یک حسابرس داخلی، حسابرس رعایت، مأمور نظارت بر کنترل انبار نیر فعالیت داشته باشد که درآمد پایینتری نسبت به حسابرس مستقل دارد.

نظر خود را بنویسید