کارشناسی ارشد زبان انگلیسی گرایش آموزش زبان انگلیسی

در سراسر کشور 46 واحد دانشگاهی سراسری در دوره های روزانه و شبانه دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی جذب میکنند.

کارشناسی ارشد زبان انگلیسی گرایش آموزش زبان انگلیسی

هدف از ایجاد کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی در مجموعه زبان انگلیسی، آشنایی افراد با اصول نظریه ها، راهبردها، روشها و کارهای تدریس زبان و تربیت افراد واجد صلاحیت علمی و حرفه ای برای تدریس زبان انگلیسی عمومی در سطوح مختلف آموزشی و همچنین آموزش زبان تخصصی به دانشجویلن رشته های مختلف دانشگاهی، تامین نیاز جامعه از نظر نیروی انسانی متخصص در زمینه پژوهش های کمی و کیفی در مسائل آموزش و یادگیری زبان می باشد.

آموزش زبان انگلیسی که در سراسر کشور 46 واحد دانشگاهی سراسری در دوره های روزانه و شبانه دانشجو جذب میکنند. همچنین در کنار این ظرفیت بالای کرسی های سراسری پردیس ها، دوره های مجازی، پیام نور و غیر انتفاعی هم دانشجو جذب می کنند، لذا شانس قبولی با توجه به حجم بالای پذیرش نسبت به دو گرایش دیگر مجموعه زبان بیشتر است.

تعداد کل واحدهاي دوره کارشناسي ارشد ناپيوسته با احتساب واحد پايان نامه بر حسب رشته حداقل 28 و حداکثر 32 واحد است که در این گرایش 26 واحد تئوری 2واحد عملی تدریس و 4 واحد پایان نامه تعریف شده است در مجموع 32 هست.

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی

 

دروس جبرانی برای تغییر رشته ای ها

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

4

روش تدریس

1

2

روش تحقیق

2

2

زبانشناسی

3

2

آزمون سازی زبان

4

 

دروس اصلی

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

2

روش تحقیق کمی و کیفی در آموزش زبان

1

2

اصول تدریس مهارتهای زبان

2

2

روش تدریس مهارتهای زبان

3

2

سنجش و ارزشیابی زبان

4

2

سمینار در مسائل آموزش زبان

5

2

تهیه و تدوین مطالب درسی

6

 

دروس اختیاری

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

2

نظریه های روانشناسی زبان

1

2

انگلیسی برای اهداف ویژه

2

2

نظریه های جامعه شناسی زبان

3

2

درآمدی بر تحلیل گفتمان

4

2

زبانشناسی در آموزش زبان

5

2

فن آوری در آموزش زبان

6

2

بررسی آموزش زبان در ایران

7

2

فرهنگ و هویت در آموزش زبان

8

2

نرم افزار های پژوهشی در آموزش زبان

9

2

تدریس عملی

10

2

نگارش متون علمی دانشگاهی

11

2

تعلیم و تربیت اسلامی و آموزش زبان

12

 

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی باید 14 واحد دروس اختیاری بگذرانند.

 

بازار کار کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی

الف) در طول دوره تحصیل میتوانید به آموزش زبان در موسسات و ترجمه متون مختلف بپردازید. برای این کار کافیه به دنبال آگهی های استخدام مترجم برید و کمی صبور باشید، تا کار شما کم کم بگیره.

ب) راجع به آموزش، برای آدم‌های برون‌گرا میتونه یه چالش جذاب باشه و هیجان کنترل و اداره چند نفر آدم جبران مافاتی برای درآمد ناچیزیه که از این راه میتونید در بیارید. البته باز نسبت به وقتی که میذارید و کورس‌هایی که تدریس می کنید حقوق شما هم متغییر خواهد بود. مثلا اگه فقط بخوایین آخر هفته‌ها تو موسسه تدریس کنید میتونید حداکثر ماهیانه 600 هزار تومان به جیب بزنید ولی با تدریس خصوصی و آموزش کورس‌هایی مثل آیلتس و تافل درآمد ماهیانه 3 تا 4 میلیون تومان رو براتون پیش بینی میکنم. البته سطح توانمندی و دانش زبانی شما حرف اول رو میزنه.

 ج) حق تاسیس موسسه به فارغ التحصیلان ارشد و دکتری زبان داده میشه که میتونید خودتون موسستون رو راه بندازید با سیاستها و متدهای خودتون.

 د) کار کردن برای تورهای گردشگری و ترجمه شفاهی. واسه کار تو این دوتا فیلد حتما باید در حال درس خوندن تو شهرهای بزرگ مثل تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و شاید یه چنتا دیگه باشید! این دوتا شغل هم درآمد عالی و هم تجربه‌های بی‌نظیری رو بهتون هدیه میدن. شما متونید به عنوان مترجم شفاهی برای هر روز ترجمه حداقل 150 تا 200 هزار تومن به حسابتون اضافه کنید که قطعا اگه قدرت و سرعت اسپیکینگتون بالاتر باشه پول بیشتری هم بهتون میرسه. کار توریسم هم بستگی به سازمانی داره که باهاش همکاری میکنید ولی ماهیانه حداقل 3 میلیون چیز معقولی به نظر میرسه!

ه) مترجم همزمان حتی گاها در مکالمه ها خیلی ساده کاری شغل پاره وقت و جذابیست که در تایم نمایشگاههای بین المللی بازرگانی و صنعت پرتقاضاست چراکه مدیران زیادی به مترجم همزمان نیاز دارند. در حیطه بیزنیس و بازرگانی تسلط به مکاتبات اداری هم باعث میشه شما بتونید در این بخش هم به فعالیت بپردازید. و) حداقل کاری که با داشتن دکترای این رشته خواهید داشت شغل ملال آور استاد دانشگاه و تدریس به بچه‌های 18 تا 30 ساله است. تو این کار باید هرروز ساعت 8 تو دانشگاه حاضر باشید و همه وقتتون رو درحال کتاب خوندن و مقاله نوشتن بگذرونید! البته اگه عاشق گرفتن لقب استاد هستید و یا اینکه دوست دارید صداتون بزنند خانم/آقای دکتر میتونه با پرستیژی که بهتون میده کلی موقعیت شغلی دیگه رو واستون ایجاد کنه و درآمدش هم خیلی خوبه اما در نهایت شما کارمند دولت هستین و دست و پاتون یه جا گیره همیشه.

 ز) لیست مشاغل مورد نیاز شرکت‌های بازرگانی برای کارشناسان زبان هم هیچوقت خالی نمیشه و حتی میتونید در کشورهای همسایه هم به کار مشغول بشید.

ح) بهترین راه درآمد هم راه انداختن شرکت خودتون درآیندست که با داشتن مدرک و علم زبان میتونید کسب و کار خودتون رو یه سر و گردن از بقیه ایرانی ها جلوتر ببرید همیشه.

نظر خود را بنویسید