کارشناسی ارشد طراحی فرآیندهای صنعت نفت

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیندهای صنعت نفت

کامل بودن جنبه های مهندسی کارشناسی ارشد طراحی فرآیندهای صنعت نفت، برای ساخت، طراحی و تولید، جذابیت این گرایش را بیشتر می کند.

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیندهای صنعت نفت

این گرایش تقریباً کلیه گرایش‌های مهندسی شیمی را پوشش می‌دهد. فرآیند یعنی‌ عملكرد یا روش‌ و طریقی‌ كه‌ بتوان‌ به‌ یاری‌ آن‌ ماده‌ای‌ را از حالتی‌ به‌ حالت‌ دیگر تغییر شكل‌ داد و منظور از مهندس‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌ یعنی‌ فردی‌ كه‌ روش‌ این‌ تغییر و تحول‌ را طراحی‌ كند. در این گرایش دانشجویان با اصول طراحی فرایندهای مهندسی شیمی و تجهیزات مربوطه آشنا می‌شوند و همچنین كار كردن با نرم‌افزارهای طراحی مهندسی شیمی را فرا می‌گیرند. یك‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، واكنش‌های‌ خاصی‌ را از شیمیست‌ها می‌گیرد و با توجه‌ به‌ شرایط‌ محیطی‌، اقتصادی‌ و ... بهترین‌ روش‌ تولید مواد شیمیایی‌ و خالص‌سازی‌ آنها را پیدا كرده‌ و پیاده‌ می‌كند.

این گرایش محبوبترین گرایش بین داوطلبان است. علاوه بر بازار کار به نسبت بهتر آن نسبت به سایر گرایشها، کامل بودن جنبه های مهندسی آن برای ساخت، طراحی و تولید جذابیت آن را بیشتر می کند.

 

برنامه درسی کارشناسی ارشد طراحی فرآیندهای صنعت نفت

 

تعداد کلی واحدها

 

ردیف

نوع واحد

تعداد واحد

1

دروس اجباری

12

2

دروس اختیاری

12

3

سمینار و روش تحقیق

2

4

پایان نامه

6

 

دروس تخصصی الزامی

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

3

ترمودینامیک پیشرفته

1

3

طرح راکتور پیشرفته

2

3

* ریاضیات مهندسی پیشرفته

3

3

* محاسبات عددی پیشرفته

4

3

** مکانیک سیالات پیشرفته

5

3

** انتقال حرارت پیشرفته

6

3

** انتقال جرم پیشرفته

7

 

* درس ریاضی بنا به تشخیص گروه آموزشی اخذ می شود.

** از این  درس، بنا به تشخیص گروه حداقل یک درس انتخاب می شود و یک یا دو درس باقیمانده به عنوان دروس اختیاری در گرایش های متفاوت اخذ می شود.

 

دروس اختیاری گرایش طراحی فرآیند

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

3

طراحی تجهیزات فرآیندی

1

3

طراحی پایه و تفصیلی فرآیندهای شیمیایی

2

3

بازیافت انرژی در فرآیندهای شیمیایی

3

3

آنالیز اکسرژی فرآیندهای شیمیایی

4

3

بهینه سازی

5

3

افزایش مقیاس در فرآیندهای شیمیایی

6

3

مدل سازی و شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی

7

3

ایمنی در صنایع شیمیایی

8

3

استاندار سازی

9

3

کارآفرینی

10

3

یکپارچه سازی فرآیند

11

3

انرژی های پایدار

12

3

کاهش ضایعات فرآیندی

13

3

طراحی به کمک کامپیوتر

14

3

دینامیک سیالات محساباتی

15

3

طراحی آزمایش و تحلیل آماری نتایج

16

 

بازار کار کارشناسی ارشد طراحی فرآیندهای صنعت نفت

از نظر بازار کار، این گرایش وابسته به رونق صنایع نفت و پتروشیمی دارد. در واقع هر جایی که بحث نفت و پتروشیمی باشد، بازار کار این گرایش باید در آنجا جستجو کرد. با توجه به وجود حوزه های نفتی در جنوب ایران، اکثر بچه های مهندسی شیمی با گرایش طراحی فرآیند در مناطق عملیاتی جنوب به دنبال کار می گردند. بحث دیگر درباهر نرم افزارهای طراحی می باشد که کسانی که مهارت خوبی در کار با نرم افزارها دارند می توانند در بازار کارهای خصوصی موفق تر عمل کنند. مشکلی که کلا برای خود رشته مهندسی شیمی وجود دارد این است که در سالهای اخیر، بازار کار آن دچار رکود شده است و استخدام یک مهندس شیمی به سختی انجام می شود. از طرفی وجود تعداد زیاد مهندس شیمی و کم بودن عرضه و استخدام برای بازار کار مهندسی شیمی و همچنین عدم تناسب حقوق درسافتی با سطح دانش و تخصص، باعث دلزده شدن بسیاری از دانشجویان این رشته شده است و بسیاری از آنها که از یافتن کار ناامید شده اند و یا حاصلی را در ادامه تحصیل در مقطع دکترا نمی بینند تصمیم م یگیرند تا برای ادامه تحصیل برای دانشگاههای خارج از ایران پذیرش بگیرند. در مجموع اگر بخواهیم پر رونق ترین گرایش مهندسی شیمی را از نظر علاقه و بازار کار عنوان کنیم بایدد گرایش طراحی فرآیند را به عنوان محبوبترین و بهترین گرایش عنوان کنیم که بیشترین رقابت نیز بر سر این گرایش است. رقابت بر سر این گرایش بیشتر نزد داوطلبان پسر است تا دختر.

از جاهای دیگری که فارغ التحصیلان این گرایش بعد از کارشناسی ارشد می توانند وارد آن شوند، کارخانجات تولید کننده مواد شیمیایی، فرآوری مواد شیمیایی، صنایع پلیمر و لاستیک و بسته بندی می باشد.

نظر خود را بنویسید