کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش محیط زیست

مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی‌هوازی و كنترل آلودگی هوا از جمله موضوعاتی هستند كه در کارشناسی ارشد محیط زیست به صورت تخصصی آموزش داده می‌شوند.

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش محیط زیست

مسائل محیط زیستی صنایع از موضوعاتی است كه اخیراً مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از آنجا كه صنایع مربوط به مهندسی شیمی از جمله صنایعی هستند كه تأثیر فراوانی در محیط زیست دارند لذا گرایش محیط زیست در مهندسی شیمی (که در چند سال اخیر وارد این رشته شده) اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی‌هوازی و كنترل آلودگی هوا از جمله موضوعاتی هستند كه در این گرایش به صورت تخصصی آموزش داده می‌شوند.

البته خالی از لطف نیست که عنوان شود که تقریبا گرایش محیط زیست وارد تمامی رشته های فنی و مهندسی شده است. دلیل ان هم کاملا مشخص است. اهمیت بحرانهای محیط زیستی باعث می شود تا این گرایش به عنوان یکی از در حال گسترش ترین گرایشها در تمام دنیا باشند. نگرش گرایش محیط زیست به مهندسی شیمی از این حیث که عملا می توان مهندسی شیمی را یکی از آلاینده ترین رشته ها فرض کرد، جایگاه بسیار بالایی دارد. بهتر است کسانی به سراغ این گرایش بروند که دو هدف دارند:

  1. ادامه تحصیلی چه در ایران و چه در خارج از ایران
  2. علاقه مند به مباحثی همچون تصفیه سازی، کاهش آلودگی و آب و فاضلاب

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد محیط زیست

 

تعداد کلی واحدها

 

ردیف

نوع واحد

تعداد واحد

1

دروس اجباری

12

2

دروس اختیاری

12

3

سمینار و روش تحقیق

2

4

پایان نامه

6

 

دروس تخصصی الزامی

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

3

ترمودینامیک پیشرفته

1

3

طرح راکتور پیشرفته

2

3

* ریاضیات مهندسی پیشرفته

3

3

* محاسبات عددی پیشرفته

4

3

** مکانیک سیالات پیشرفته

5

3

** انتقال حرارت پیشرفته

6

3

** انتقال جرم پیشرفته

7

 

* درس ریاضی بنا به تشخیص گروه آموزشی اخذ می شود.

** از این درس، بنا به تشخیص گروه حداقل یک درس انتخاب می شود و یک یا دو درس باقیمانده به عنوان دروس اختیاری در گرایش های متفاوت اخذ می شود.

 

دروس اختیاری

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

3

کنترل آلودگی هوا

1

3

مدیریت پسماندهای جامد

2

3

زیست فناوری زیست محیطی

3

3

تصفیه آب و فاضلاب

4

 

بازار کار کارشناسی ارشد محیط زیست

بازار کار این گرایش ضعیف است و عملا کمتر مورد اقبال داوطلبان به خصوص داوطلبان پسر واقع می شود. بحث بعدی درباره بازار کاراین گرایش این است که حیطه ان اگرچه وسیع به نظر می رسد ولی در عمل بسیار محدود است. اکثر کسانی که وارد این گرایش می شوند، این انتخاب را در زمره انتخابهای پایانی خود قرار می دهند مگر این که بخواهند دانشگاه را به گرایش اولویت دهند. در کل در بازار کار، این گرایش جزء ضعیفترین گرایشهاست. بیشتر هم داوطلبان دختر تمایل به این گرایش دارند. البته داوطلبانی که می دانند می خواهند برای ادامه تحصیل چه کنند، این گرایش را در اولویتهای اول انتخابی قرار می دهند.

نظر خود را بنویسید