کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش مدلسازی، شبیه‌سازی و كنترل

آشنایی با سیستم‌های كنترلی حاكم بر فرآیندها موضوع اصلی کارشناسی ارشد مدلسازی، شبیه سازی و کنترل می‌باشد.

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش مدلسازی، شبیه سازی و کنترل

آشنایی با سیستم‌های كنترلی حاكم بر فرآیندها موضوع اصلی این گرایش می‌باشد. كنترل مدرن و بهینه، كنترل دیجیتالی، كنترل غیر خطی و كاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی از جمله دروس تخصصی این گرایش می‌باشند.

داشتن دانش الکترونیک و مکانیک، بیشترین کمک را به داوطلبان این گرایش می کند. اگرچه بیشتر این گرایش در حوزه نرم افزاری و سیمولیشن باقی می ماند ولی اگر نگاه کاربردی به ان داشته باشیم بدون دانش الکترونیک و مکانیک و یا نبودن تیمی شامل یک مهندسی شیمی، مهندس برق و مهندس مکانیک، این گرایش چندان عملیاتی نخواهد بود و در حیطه نرم افزار و شبیه سازی باقی میماند. بحثهای کنترلی در صنایع شیمیایی به قدری اهمیت دارد که هیچ سیستمی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که درای حداقل سیستمهای کنترلی نباشد. هر قدر ابزار کنترلی یک مهندس شیمی دقیق تر و بیشتر باشد، فرآیند او دقیق تر و بهینه تر کار خواهد کرد. داشتن دانش مهندسی کامپیتر در زمینه برنامه نویسی و اتوماسیون صنعتی نیز به شدت به فارغ التحصیلان این گرایش کمک می کند تا به عنوان یک نخبه عملکردی فراتر از نام گرایش داشته باشند.

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مدلسازی، شبیه سازی و کنترل

 

تعداد کلی واحدها

 

ردیف

نوع واحد

تعداد واحد

1

دروس اجباری

12

2

دروس اختیاری

12

3

سمینار و روش تحقیق

2

4

پایان نامه

6

 

دروس تخصصی الزامی

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

3

ترمودینامیک پیشرفته

1

3

طرح راکتور پیشرفته

2

3

* ریاضیات مهندسی پیشرفته

3

3

* محاسبات عددی پیشرفته

4

3

** مکانیک سیالات پیشرفته

5

3

** انتقال حرارت پیشرفته

6

3

** انتقال جرم پیشرفته

7

 

* درس ریاضی بنا به تشخیص گروه آموزشی اخذ می شود.

** از این درس، بنا به تشخیص گروه حداقل یک درس انتخاب می شود و یک یا دو درس باقیمانده به عنوان دروس اختیاری در گرایش های متفاوت اخذ می شود.

 

دروس اختیاری

 

تعداد واحد

نام درس

ردیف

3

کاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی

1

3

کنترل غیر خطی فرآیندهای شیمیایی

2

3

کنترل تطبیقی

3

3

کنترل دیجیتال

4

3

کنترل پیشرفته و بهینه

5

3

بهینه سازی فرآیندها

6

3

مدل سازی و شبیه سازی فرآیندها

7

3

دینامیک سیالات محاسباتی

8

 

بازار کار کارشناسی ارشد مدلسازی، شبیه سازی و کنترل

این گرایش نیز تقریباً جزء گرایشهای محبوب به شمار می آید ولی به دلیل عملیاتی نبودن پروژه ها در دانشگاهها، داوطلبان طرفداری کمتری نسبت به طراحی و جداسازی نسبت به این گرایش دارند و حتی ممکن است بعد از کاتالیسیت و حتی گاهی بعد از پلیمر به آن فکر کنند ولی این گرایش در کنار دو گرایش طراحی و جداسازی از بنیادی ترین و اصیل ترین گرایشهای مهندسی شیمی هستند. برای موفقیت در بازار کار تخصصی این گرایش باید بدانید که دانش نرم افزاری شما بسیار حائز اهمیت است. همانطور که قبل گفته شد، هیچ مانعی برای داوطلبان این گرایش وجود ندارد که وارد مشاغل گرایشهای طراحی، جداسازی؛ کاتالیست و ... شوند. مرزهای بین گرایشها به خاطر کاهش بازار کار در ایران برداشته شده است. بنابراین باز هم تاکید می شود که به جای وسواس روی گرایشها، به افزایش دانش و مهارت و تخصص مرتبط با بازار کار خود بپردازید.

نظر خود را بنویسید