کارشناسی ارشد بهینه سازی سیستم ها

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم ها

مهم‌ترین و پیچیده‌ترین امتحان ورودی کارشناسی ارشد متعلق به گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها می‌باشد.

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم­ ها

می توان گفت مهم‌ترین و پیچیده‌ترین امتحان ورودی کارشناسی ارشد متعلق به گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها می‌باشد. دروسی که در این گرایش از دانشجویان امتحان گرفته می‌شود نسبت به گرایش‌های دیگر برای دانشجویان صنایع تخصصی‌تر بوده و لذا دانشجویان صنایع از این جهت از دانشجویان رشته‌های دیگر جلوتر هستند ولی باید بگوییم سخت‌ترین امتحان ورودی مربوط به این گرایش می باشد.

فارغ التحصیلان این گرایش توانایی کارهایی از قبیل مدلسازی، برنامه‌ریزی در پروژه‌های مختلف، بررسی مشکلات و ارائه ی بهترین الگوها در سازمان‌ها و کارخانه‌ها برای بهینه‌سازی مسائل مختلف از قبیل انسان، مواد و ماشین‌آلات را دارا هستند.

آنها سعی می‌کنند ارتباط منطقی بین اجزاء انواع سیستم‌های تولیدی و غیر تولیدی را جستجو کرده و بازدهی آنها را افزایش دهند. البته باید عرض کنیم که شاید این اهداف در مورد مهندسین صنایع در دوره کارشناسی (گرایش تولید صنعتی و گرایش تحلیل سیستم‌ها) نیز صادق باشد ولی دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد سعی می کنند مطالب را بصورتی عمیق‌تر و تخصصی‌تر دنبال کنند، و مخصوصا با خواندن درس‌هایی که به برنامه‌ریزی و مسائل سیستماتیک مربوط می‌شود مدل‌سازی و ارائه الگوهای مناسب را در خود تقویت کنند.

 

معرفی کارشناسی ارشد بهینه‌سازی سیستم‌ها با عنوان عنوان مهندسي حمل و نقل ريلي – محل تحصیل دانشکده مهندسی راه آهن

 

کارشناسی ارشد بهینه سازی سیستم ها تنها در دانشگاه علم و صنعت ارائه می‌شود. ضریب دروس این گرایش در کنکور به دلیل اینکه زیرمجموعه رشته بهینه‌سازی سیستم‌ها می‌باشد با این گرایش یکسان می‌باشد. آنچه واضح است و از نام این گرایش برمی‌آید این است که دانشجویانی که این گرایش را انتخاب می‌کنند باید به مباحث و موضوعات مهندسی حمل و نقل ريلي علاقه داشته باشند.

گرايش حمل ونقل ريلی در مقطع کارشناسی (مهندسی بهره برداری راه آهن) با هدف توسعه مديريت و برنامه ريزی در راه آهن کشورتاسيس شده است. با داشتن حدود 100 واحد درسی مشترک با مهندسی صنايع (گرايش تحليل سيستم) و 40 واحد دروس اختصاصی مربوط به راه آهن می توان گفت اين رشته به نوعی کاربرد مهندسی صنايع در صنعت راه آهن است.

دروس مشترک با مهندسی صنايع از عوامل موثر در ايجاد ديد سيستمی وتوانايی برنامه ريزی در جهت بهبود وضعيت فعلی راه آهن کشور به شمار می آيند. دروس اختصاصی راه آهن در جهت آشنايی دانشجويان با سيستم های مختلف حمل و نقلی، وضعيت راه آهن کشور و روشهای برنامه ريزی، تنظيم شده اند.

کارشناسی ارشد مهندسی حمل و نقل ریلی یکی از گرایش های دوره کارشناسی ارشد مهندسی راه آهن می باشد که تعدادی از داوطلبان خود را از آزمون ارشد مهندسی صنایع پذیرش می نماید و مجموعه ای آموزشی - پژوهشی مرکب از دروس نظری، کاربردی، تحقیقاتی در زمینه مهندسی حمل و نقل ریلی است.

در طراحی دوره کارشناسی ارشد مهندسی حمل و نقل ریلی، تربیت افرادی که دارای توانایی های لازم برای مدیریت و برنامه ریزی، هدایت، طراحی و نظارت پروژه های تخصصی در زمینه مهندسی حمل و نقل ریلی باشند، مد نظر بوده است. تربیت مهندسان متخصص در زمینه مذکور و ایجاد زمینه کافی برای درک، توسعه و انتقال دانش فنی و ارتقاء کیفی و کمی سطح صنعت حمل و نقل ریلی، هدف دیگر این دوره می باشد.

 

چارت درسی کارشناسی ارشد بهینه‌سازی سیستم‌ها و تعداد واحدها

تعداد کل واحدها:  32 واحد
دروس اجباری:  12 واحد
دروس اختیاری:  12 واحد
پایان نامه و سمینار:  8 واحد

 

دروس اجباری

 

ردیف

نام درس

تعداد واحد

1

اقتصادمهندسی پیشرفته

3

2

طراحی سیستمهای صنعتی

3

3

سیستمهای صف

3

4

روشهای آماری

3

 

دروس اختیاری

 

ردیف

نام درس

تعداد واحد

1

برنامه ریزی تولید پیشرفته

3

2

شبیه سازی کامپیوتر

3

3

فرایندهای احتمالی

3

4

برنامه ریزی پیشرفته

3

5

برنامه ریزی پویا

3

6

مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

3

7

تصمیم گیری چند معیاره

3

8

تحلیل سیستمها

3

9

پیش بینی و تحلیل سریهای زمانی

3

10

مباحث ویژه در مهندسی صنایع

2

 

بازار کار کارشناسی ارشد بهینه سازی سیستم ها

در بازار کار کارشناسی ارشد بهینه سازی سیستم ها نکته حائز اهمیت این است که شاید بتوان به دلیل اصالت اصلی این گرایش در رشته مهندسی صنایع، جایگاه بسیار مناسبی برای آن متصور بود. مقصد داوطلبین گرایش بهینه سازی سیستم ها می تواند تمامی سازمان هایی باشد که به دنبال بهینه‌ سازی مسائل مختلف هستند. در حقیقت این دسته از داوطلبین، نمایندگان اصلی رشته مهندسی صنایع هستند که از آن ها انتظار می رود بر روی جنبه های گوناگون این رشته تسلط کافی داشته باشند.

نظر خود را بنویسید