کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت

کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت

معرفی گرایش مهندسی و مدیریت ساخت کارشناسی ارشد مهندسی عمران

کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت

یکی از راه های موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی مدیریت صحیح و اصولی پروژه ها می باشد. شاخه مدیریت ساخت آموزش های لازم در این زمینه را فراهم می کند. با توجه به اینکه هر پروژه ای نیاز به یک مدیر کارآمد دارد و با توجه به اجرای بسیار ضعیف پروژه های عمرانی و تقریبا عدم مدیریت پروژه و کنترل پروژه در روند ساخت و مسائل اقتصادی و بحث زمان، این رشته به کمک کنترل پروژه و مدیریت پروژه و روش های ساخت پیش رفته، در صدد حل مشکلات موجود در اکثر پروژها و طرح های عمرانی به خصوص طرح های ملی می باشد (نظیر سدهای بلند، بنادر وسازه های دریایی، پالایشگاهها و نیروگاهها، مجتمع های بزرگ مسکونی و اداری، سازه های بلند، پل های با دهانه بزرگ و سیلوها و نظایر آنها). به راحتی می توان در این رشته شخصیتی مدیریتی ساخت .

 بخش دیگر این رشته به بحث های مدیریت اطلاعات ساختمان (BIM) و بحث دعاوی در پروژه های عمرانی و حقوق مهندسی و مقررات پیمان، نحوه قرارداد ها در پروژه ها، بهینه سازی هزینه و زمان در پروژه، ارزیابی و کنترل پروژه های عمرانی، مدیریت پروژه و امور پیمان در ابعاد حقوقی، اقتصادی و اجرایی، امور قراردادها، برنامه ریزی و کنترل پروژه ها، هدایت و رهبری منابع انسانی، تحلیل انواع مصالح و روش های ساخت، تجزیه و تحلیل عملیات ساخت و نگهداری پروژه های بزرگ، استفاده بهینه از ماشین آلات و روش های ترمیم سازه ها می پردازد.

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 98

چارت درسی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت

 

تعداد کلی واحدها

 

ردیف

نوع واحد

تعداد واحد

1

دروس اجباری

12

2

دروس اختیاری

12

3

سمینار و روش تحقیق

2

4

پایان نامه

6

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

 

دروس تخصصی اجباری

 

ردیف

نام درس

تعداد واحد

1

اصول و مقرارت قرارداد ها

3

2

برنامه ریزی و کنترل پروژه

3

3

روش های ساخت 1

3

4

مدیریت پروژه

3

5

تحلیل و طراحی سیستم ها

3

6

تکنولوژی بتن پیشرفته

3

7

مدیریت ملی و حسابداری پروژه

3

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 98

 

دروس تخصصی اختیاری

 

ردیف

 نام درس

تعداد واحد

1

تکنولوژی بتن پیشرفته

3

2

مدیریت ملی و حسابداری پروژه

3

3

تحلیل و طراحی سیستم ها

3

4

مدیریت پروژه

3

5

مدیریت ماشین آلات ساخت

3

6

روش های ساخت 2

3

7

مصالح ساخت پیشرفته

3

8

مدیریت ریسک

3

9

اقتصاد مهندسی پیشرفته

3

10

روش های آماری و قابلیت اعتماد

3

11

برآورد و تجزیه بهاء

3

12

تعمیر و تقویت سازه ها

3

13

تحقیق در عملیات

3

14

روش تحقیق

3

15

ایمنی و محیط زیست در ساخت

3

16

مباحث ویژه در مهندسی و مدیریت ساخت

3

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

بازار کار گرایش مهندسی و مدیریت ساخت کارشناسی ارشد مهندسی عمران

در این گرایش انواع روش‌های مدیریتی، پیمان‌ها و قراردادها، برآورد هزینه‌ها و انواع روش‌های اجرایی مطرح می‌شود، بنابراین فارغ التحصیلان این دوره زمینه فنی و علمی کافی برای احراز مشاغل زیر را دارند:

- همکاری با وزارتخانه­ ها و سازمان های مسئولِ اجرا و ساخت پروژه­ های عمرانی بزرگ نظیر وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، وزارت صنایع، سازمان برنامه و بودجه، شهرداری­ ها و سازمان نظام مهندسی.

- همکاری با مشاوران و سازندگان جهت مشارکت در برنامه­ ریزی و مدیریت ساخت طرح های عمرانی.

- همکاری با مؤسسات آموزشی جهت ارائه دروس مهندسی ساخت و انتقال تجارب.

بنابر موارد گفته شده فارغ التحصیلان این رشته می­ توانند به عنوان مهندس ناظر و مجری در پروژه های عمرانی، دفاتر فنی شرکت­ های مشاور (در زمینه برنامه­ ریزی پروژه) و علی­ الخصوص شرکت­های پیمانکاری مشغول به­ کار شوند. لازم به توضیح است برای موفقیت در مشاغل مربوط به این رشته، علاوه بر توانایی‌های علمی، تجربه نیز عامل بسیار مهمی است.

 رشته ای کاملا جدید که حتی اخیرا دانشگاه های برتر دولتی در حال پرداختن به این گرایش هستند و در آینده نه چندان دور بحثی پرچالش با فضای کاری قوی خواهد داشت . این رشته نیاز به یادگیری نرم افزار های مثل primavera و MSPROJECT می باشد.

دانشجویان فارغ التحصیل می توانند در شرکت های مشاوره  و پیمانکاری در دفتر فنی در بخش متره برآورد و قرارداد ها و کنترل پروژه و همینطور در شرکت پیمانکاری در بخش کارگاهی و اجرا و همینطور می توانند در آزمایشگاه های بتن به عنوان تکنسین مشغول به فعالیت شوند .

با توجه به اینکه این گرایش نو می باشد و تازه برخی از دانشگاه های ایران در دانشکده ها اضافه کردند، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در اکثر دانشگاه ها وجود دارد ولی ادامه تحصیل در این گرایش بیشتر تمرکز روی پژوهش و ابداع و حل مشکلات عمرانی بوده و معمولا کسانی که قصد اشتغال به عنوان استاد دانشگاه را دارند یا میخواهند صرفا مدرکی داشته باشند برای افزایش حقوق وارد این مقطع می شوند  و مباحثی همچون مهندسی ارزش، مدیریت استراتژیک، ساختمان های هوشمند، حقوق در مدیریت پروژه و ... تدریس می گردد.

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 98

نظر خود را بنویسید