کارشناسی ارشد مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

در گرایش مهندسی الگوریتم ها و محاسبات، دانشجویان با الگوریتم‌های توزیعی و پیشرفته، ریاضیات پیشرفته کامپیوتری و ... آشنا می‌شوند.

کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

در گرایش مهندسی الگوریتم ها و محاسبات که یک گرایش جدید است، دانشجویان با الگوریتم‌های توزیعی و پیشرفته، ریاضیات پیشرفته کامپیوتری و ... آشنا می‌شوند.
گرایش الگوریتم ها و محاسبات، جدیدترین گرایش رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد که از چند سال گذشته به فهرست گرایش‌های ارشد مهندسی کامپیوتر اضافه شده است. در این گرایش دانشجویان (علی الخصوص کارشناسان گرایش نرم افزار) با توجه به ضرایب دروس نخصصی نرم افزار خود پذیرفته شده و به ادامه تحصیل خواهند پرداخت. در این گرایش بیشتر جنبه‌ی الگوریتمیک و وابسته به محاسبات دانشجویان نرم افزاری مورد توجه و تقویت قرار خواهد گرفت. میزان پذیرفته شدگان در این گرایش از همه گرایش‌ها کمتر است ولی قبولی در این گرایش به دلیل توجه داوطلبان به دیگر گرایش‌های شناخته شده این رشته، برای دانشجویان با پیش زمینه نرم افزار آسان‌تر است. در طول تحصیل در این گرایش دانشجویان در زمینه‌های زیر تعلیم داده شده یا تقویت خواهند شد:

 

دروس دروه کارشناسی ارشد مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

 

طراحی الگوریتم ها

روش‌های طراحی الگوریتم که در دوره کارشناسی به دانشجویان تا حدودی آموزش داده شده است، در این گرایش به صورت پیشرفته و پیچیده‌تری جهت طراحی الگوریتم‌های قدرتمندتر و بهینه‌تر آموزش داده می‌شود.

 

ساختمان داده ها

ساختارهای داده‌ای که در طول دوره کارشناسی آموزش داده شده، ساده‌ترین نوع ساختارها بوده‌اند. حال آن‌که در این گرایش کارشناسی ارشد، ساختارهای پیچیده‌تر و نوین‌تری آموزش داده می‌شود تا برنامه نویسان را قدرتمندتر و مدرن تر از قبل جهت اجرای خواسته های نرم افزاری آماده کند.

 

ساختمان های گسسته

مجموعه تمام ساختمان‌های منطقی و عددی در قالب ریاضیات آموزش داده می‌شود تا با به کارگیری آن‌ها در الگوریتم‌های محاسباتی و برنامه نویسی بهترین بازدهی حاصل شود.

 

نظریه محاسبات

این مبحث پس از آشنایی دانشجویان با نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها مطرح می‌شود. در این مبحث مدل‌ها و روش‌های مختلف محاسبات مورد مطالعه قرار می‌گیرد. همچنین محدودیت‌های محاسبات به ویژه در الگوریتم‌های کامپیوتری مورد مطالعه قرار می‌گیرد. راه حل‌هایی برای مسائلی که حتی با پیشرفته‌ترین سیستم‌ها هم مدت زمانی طولانی برای اجرای الگوریتمشان نیاز است، در این مبحث ارائه می‌شود.

 

نظریه گراف

بررسی بسیار پیچیده‌تر گراف‌ها و کاربردهاشان نسبت به آنچه در دوره کارشناسی ارائه شده است.

 

نظریه بازی ها

نظریه بازی هادر این گرایش مطرح می‌شود و هدف آن بررسی الگوریتم‌هایی است که مانع رسیدن به یک نتیجه خاص و چگونگی چیره شدن بر آن، است.

 

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

 

دروس جبرانی

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

آمار و احتمالات

3

2

ساختمانهای گسسته

3

3

نظریه گراف

3

4

طراحی الگوریتمها

3

 

دروس اصلی

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

الگوریتمهای پیشرفته

3

2

الگوریتمهای تقریبی

3

3

الگوریتمهای تصادفی

3

4

الگوریتمهای گراف و شبکه

3

5

سیستمهای توزیع شده

3

6

سمینار

2

 

گذراندن 5 درس از دروس بالا الزامیست

 

دروس اختیاری

 

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

1

پیچیدگی الگوریتمها

3

2

الگوریتمهای موازی

3

3

الگوریتمهای یادگیری ماشین

3

4

الگوریتمهای بهینه سازی ترکیباتی

3

5

روشهای رسمی برای سیستمهای واکنشی

3

6

هندسه محاسباتی

3

7

الگوریتمهای رمزنگاری

3

8

الگوریتمهای حسابی

3

9

اتومانهای سلولی

3

10

الگوریتمهای اینترنت

3

11

محاسبات کوانتومی و الگوریتمهای آن

3

12

محاسبات برخط

3

13

نظریه پایگاه داده پیشرفته

3

14

توصیف و وارسی برنامه ها

3

15

الگوریتمهای بیوانفورماتیک

3

16

منطق برای علوم کامپیوتر

3

17

احتمال و آمار پیشرفته

3

18

محاسبات نرم

3

 

گذراندن 9 واحد از دروس بالا الزامیست.

 

بازار کار کارشناسی ارشد مهندسی الگوریتم ها و محاسبات

قطعا علاقه ی فارغ التحصیلان این گرایش بیشتر به انجام کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی است اما بازار کاری با این جزئیات و تخصص در ایران بسیار کم است و یا وجود ندارد. بازار کار روتین مهندسی کامپیوتر برای این دسته محفوظ است. منظور بازار برنامه نویسی و سایر حوزه های مرتبط است و چون عنوان مهندسی کامپیوتر را دارند می توانند با ایجاد یک مهارت و تجربه خوب در زمینه برنامه نویسی، نرم افزار و یا هر حوزه دیگری که در بحثهای کسب و کارهای آنلاین و یا تجارتهای نرم افزارنویسی وجود دارد به خوبی در بازار کار مستعد کامپیوتر مشغول به کار شوند. این گرایش یکی از بهترین گرایشها برای ادامه تحصیل است.

نظر خود را بنویسید