کارشناسی ارشد مهندسی خاک و پی

(کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی ژئوتکنیک (مهندسی خاک و پی

کارشناسی ارشد مهندسی خاک و پی (ژئوتکنیک) گرایشی از مهندسی عمران می باشد که به بررسی خصوصیات خاک و رفتارهای خاک تحت بارهای مختلف می پردازد.

کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی ژئوتکنیک (مهندسی خاک و پی)

کارشناسی ارشد مهندسی خاک و پی، گرایشی از مهندسی عمران می باشد که به بررسی خصوصیات خاک و رفتارهای خاک تحت بارهای مختلف می پردازد. با توجه به اینکه سازه های موجود روی خاک احداث می شود می توان گفت مهندسی خاک و پی در ارتباط مستقیم با مهندسی سازه می باشد. نحوه طراحی انواع پی ها، نحوه مقاوم سازی دیوار حائل، مقاوم سازی خاک بستر و دیواره های خاکی به روش های مختلف همچون نیلینگ و شاتکریت، سازه های نگهبان خرپا، راک بولت، دیواره بتنی در تونل ها و ... . همچنین آزمایشگاه های خاک برای نمونه گیری و انجام آزمایش های سه محوری و تحکیم و ... بر روی آن، از انواع زمینه های شغلی در این گرایش می باشد که امروزه به شدت مورد استقبال فضای کار بوده و همیشه باید این مطلب را در نظر بگیریم که هیچ سازه ای بدون پی بنا نمی شود، که اهمیت این گرایش را  در مهندسی عمران نشان می دهد . نرم افزار های مورد نیاز یادگیری Geostudio  وplaxis  وFlac3D  وEnsoft Lpile  و ... می باشد.

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 98

 

لیست دروس و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مهندسی ژئوتکنیک

 

تعداد کلی واحدها

 

ردیف

نوع واحد

تعداد واحد

1

دروس اجباری

12

2

دروس اختیاری

12

3

سمینار و روش تحقیق

2

4

پایان نامه

6

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

 

دروس تخصصی اجباری

 

ردیف

نام درس

تعداد واحد

1

دینامیک خاک

3

2

مهندسی پی پیشرفته

3

3

مکانیک خاک پیشرفته

3

4

یکی از دروس :

روش های اجزاي محدود

مکانیک محیط پیوسته

 

3

 

 

دروس تخصصی- اختیاری

 

ردیف

 نام درس

تعداد واحد

1

مکانیک محیط های پیوسته

2

2

روش های عددی در مکانیک خاک

2

3

مکانیک سنگ

2

4

تحقیق در عملیات

2

5

اندرکنش خاک و سازه

3

6

کاربرد نظریه خمیری در مکانیک خاک

2

7

زمین شناسی مهندسی پیشرفته

2

8

مهندسی تونل

2

9

سد های خاکی

3

10

روش اجزاء محدود 

3

11

مهندسی زلزله

3

12

اصول طراحی سازه های دریایی

3

13

تحقیقات محلی در ساختگاه

2

14

آب های زیر زمینی

3

15

آزمایشگاه مکانیک خاک پیشرفته

1

16

آزمایشگاه مکانیک سنگ

1

17

آزمایشگاه دینامیک خاک

1

18

ژئوتکنیک دریایی

3

 
 

بازار کار گرایش مهندسی ژئوتکنیک کارشناسی ارشد مهندسی عمران

تقریباً در تمامی پروژه‌های کوچک و بزرگ عمرانی مانند ساختمان‌سازی در کلان شهرها به ترسیم پروفیل خاک با استفاده از گمانه‌زنی، آزمایش‌های در محل و آزمایش‌های آزمایشگاهی نیاز می‌باشد. در همین راستا فارغ التحصیلان این گرایش می‌توانند در شرکتهای مشاور، آزمایشگاه‌های مکانیک خاک و دفاتر فنی شرکتهای پیمانکاری و يا در کارهای اجرایی مشغول به کار شوند. به طور کلی می‌توان گفت دانش‌آموختگان این دوره زمینه فنی کافی برای کار در آزمایشگاه‌های مکانیک خاک و تحقیقات صحرائی ژئوتکنیکی، پروژه‌های سدسازی، پروژه‌های بهسازی خاک، پروژه‌های زیست محیطی، پایدارسازی شیروانی‌ها، دیوارهای حائل، طراحی شالوده در تمامی پروژه‌های عمرانی از قبیل ساختمان‌ها و آسمان خراش‌ها، دیوارهای ساحلی، بستر راه‌ها و بزرگراه‌ها و خطوط راه‌آهن، پروژه‌های مترو و ... را دارا می‌باشند. از معروفترين مراکز و شرکتهای مرتبط با اين رشته می‌توان به وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و شرکت‌های دریا - خاک - پی، هندسه پارس، هگزا، خاک مسلح، سابیر و کیسون اشاره کرد.

امکان ادامه تحصيل در گرايش خاک و پی در مقطع دکترا در داخل و خارج کشور وجود دارد. این گرایش دارای جنبه‌های اشتغال خوبی نیز چه در ایران و چه در خارج از کشور است. از آنجا که هر سازه بر روی فونداسیون و یا خاک بنا می شود، وجود مهندس خاک و پی در تمام کارهای عمرانی ضروری است .

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 98

نظر خود را بنویسید