دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1397 در دانشگاه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی - تهران و در رشته گروه علوم تجربی

‏این کد رشته ها در نرم افزار انتخاب رشته کنکور نیز موجود می باشد و در آنجا داوطلبان عزیز می توانند از احتمال قبولی خود در هر کد رشته با توجه به رتبه خود مطلع شوند و به علاوه با استفاده از ابزارها و فیلتر های مختلف بر مبنای استان، دانشگاه، نوع آموزش و دوره انتخاب های مناسب خود را پیدا کنند و نیز آن انتخاب ها را بر مبنای شرایط خود بچینند و نهایتا فایلی حاوی انتخاب رشته خود بر مبنای همین کد رشته دانشگاه ها بدست آورند و آن را مستقیما در سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش وارد نمایند.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدّین طوسی

هسته اولیه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشکده‌ای است به نام دانشکده مخابرات که در سال 1307 هجری یعنی 75 سال پیش در محل فعلی دانشکده مهندسی برق دانشگاه تأسیس شده و در سال 1318 هجری اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده است.

      دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی در ابتدا در سال 1359، در پی تصویب ستاد انقلاب فرهنگی از ادغام 9 مرکز آموزشی عالی و با عنوان مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی بنیاد نهاده شد و سپس در سال 1362 نام آن به دانشگاه فنی و مهندسی و در سال 1367 به دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تغییر یافت.

      علاوه بر رشته مخابرات با قدمت 75 ساله، رشته نقشه‌برداری این دانشگاه 49 سال و دانشکده مهندسی مکانیک آن 30 سال قدمت دارند. فعالیت‌های آموزشی دانشگاه در حال حاضر در شش دانشکده مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی نقشه‌برداری، مهندسی صنایع و علوم و با 16 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، 44 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و 14 رشته تحصیلی در مقطع دکترا متمرکز است. از مجموع بیش از 3754 نفر دانشجوی دانشگاه، بیش از 2913 نفر در مقطع کارشناسی، 763 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 78 نفر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند.

 

· دانشکده‌‌ها، امکانات تحقیقاتی و مطالعاتی:

      این دانشگاه دارای 6 دانشکده مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، علوم، مهندسی صنایع و مهندسی نقشه‌برداری است. دانشکده مهندسی برق دارای اولین آزمایشگاه آنتن در کشور است.

 

· مراکز تحقیقاتی:

      مرکز علوم و فنون و مرکز مشاوره و تحقیقات دفتر مرکزی این دانشگاه به عنوان مراکز تحقیقاتی مشغول فعالیت هستند.

 

· آزمایشگاه‌ها:

      این دانشگاه دارای تعداد زیادی آزمایشگاه است که در آن‌ها علاوه بر آموزش دانشجویان توان کارهای تحقیقاتی وجود دارد.

 

· کتابخانه‌ی مرکزی:

      دانشجویان و کارکنان این دانشگاه از امکانات 6 کتابخانه در دانشکده‌ها و سازمان مرکزی این دانشگاه بهره‌مند هستند. در کتابخانه مرکزی 9 هزار و 809 جلد کتاب فارسی، 23 هزار و 641 جلد کتاب غیر فارسی، 106 عنوان مجله لاتین و 50 عنوان مجله فارسی موجود است. این کتابخانه 9 بانک اطلاعاتی دارد. همچنین یک هزار و 700 عنوان منابع غیر چاپی در زمینه عمران، 2 هزار و 200 عنوان در زمینه علوم و 670 فقره در زمینه برق موجود است.

 

· اعضای هیئت علمی و دانشجویان:

      در این دانشگاه 3 هزار و 754 دانشجو در حال تحصیل هستند. 232 نفر عضو هیئت علمی این دانشگاه می‌باشند.

 

· امکانات و خدمات دانشجویی:

      در حال حاضر 8 خوابگاه مخصوص متأهلین، 3 خوابگاه خواهران و 5 خوابگاه برادران در این دانشگاه موجود است. دانشجویان از خدمات مشاوره دانشجویی، اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسی، برخوردارند و خدمات رفاهی همچون وام تحصیلی و مسکن، بیمه خدمات درمانی و حوادث، سلف سرویس، خدمات بهداشتی و درمانی به آنان ارایه می‌شود.

 

· امکانات ورزشی:

      این دانشگاه دارای سالن بدنسازی در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها، 3 زمین روباز به طور جداگانه برای بسکتبال، والیبال و فوتبال و 2 زمین تنیس روی میز است. هر رشته ورزشی نیز یک سالن اختصاصی به صورت ایستگاه تندرستی غیر فعال دارد.

 

· برخی فعالیت‌ها دانشگاه:

      - راه‌اندازی دوره‌ها و رشته‌های خاص

      - دوره بین‌المللی (jik)، عمران با همکاری دانشگاه itc هلند و وزارت جهاد کشاورزی

      - دوره بین‌المللی مشترک هوافضا با همکاری دانشگاه مالک‌اشتر

      - سه دوره دکتری برق، مکانیک و سنجش از راه دور در رشته ماهواره

      - همکاری‌های علمی بین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه هانوفر آلمان

      - راه‌اندازی دوره‌های مشترک در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی خودرو بین دانشگاه کینگزستون انگلستان و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

      - راه‌اندازی دوره‌های مشترک کارشناسی هوافضا بین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه تکنولوژی هوانوردی روسیه

      - امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه madi روسیه

      - امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه ساوت استرالیا

      - امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه اروپایی لفک قبرس

      - امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه کاردیف انگلستان

      - امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه مونیخ آلمان

      - دانشجوی دکترای مشترک با یکی از دانشگاه‌های فرانسه

 

· دانشگاه و افتخارات:

      با نگاهی به آمار 228 نفری راه‌یافتگان این دانشگاه در آزمون ورودی کارشناسی ارشد سال 1381 در مقایسه با تعداد 800 نفر دانشجوی تازه وارد به دانشگاه در همین سال، جلوه این موفقیت را در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نمایان‌تر خواهد کرد.

      جالب‌تر آن که دو رتبه اول در رشته‌های مهندسی عمران، نقشه‌برداری و مهندسی صنایع و رتبه‌هایی چون 2، 3، 5، 6، 7،‌ 10، 11، 12 در آزمون مذکور به این دانشگاه اختصاص یافت.

      همچنین در آزمون کارشناسی ارشد سال تحصیلی 82- 82 دانشجویان رشته مهندسی نقشه‌برداری این دانشگاه رتبه‌های 1 تا 10 را کسب نمودند.

      آمارهای مذکور نشان می‌دهد به نسبت هر 3 نفر دانشجوی ورودی جدید در سال 1381 بیش از یک نفر در آزمون ورودی کارشناسی ارشد همین سال در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند.

      همچنین دارندگان رتبه‌های اول سه رشته مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی نقشه‌برداری و چند رتبه دیگر تک‌رقمی در آزمون دو سال گذشته از دانشجویان این دانشگاه بوده‌اند.

 

· برخی ابتکارات:

      - طراحی و ساخت دشتگاه برش شیشه از طریق اعمال شوک حرارتی

      - طراحی و ساخت روبات مذاب‌ریز

      - طراحی و ساخت میز آموزشی الکترونیک

      - طراحی و ساخت مدل آموزشی خودروهای پیکان و پراید

      - طراحی و ساخت بسیاری از وسایل آزمایشگاهی و کمک آموزشی

      - ساخت دستگاه چند منظوره خستگی

      - طراحی و ساخت کراس آرم‌های کامپوزیتی

      - طراحی و ساخت مواد کامپوزیتی fml برای صنایع دفاعی

      - طراحی و بهینه‌سازی بدنه و دینامیک خودرو

      - طراحی و کنترل و شبیه‌سازی روبات راه‌رونده دو پا

      - طراحی یک الگوریتم تطبیقی کاربردی برای اتوپایلوت موشک‌ها

      - طراحی و ساخت دستگاه smd

      - استخراج مدل رفتاری سازه‌های مقاوم در مقابل انفجار

      - طراحی و ساخت بال کامپوزیتی

      - طراحی و ساخت نشت‌سنج اجاق‌های مایکروویو

      - طرح سیستم اطلاعات جغرافیایی شهر شیراز

      - طرح web gis راه‌های کشور

 

آماردانشجویان شاغل به تحصیل دانشگاه به تفکیک دانشکده و مقطع تحصیلی در سال 1382

 

ردیفمقطعدانشجویان شاغل به تحصیلی

1کارشناسی2913

2کارشناسی ارشد763

3دکتری78

4جمع کل3754 

 

آمار دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه به تفکیک دانشکده در سال 1382

 

ردیفمقطعدانشجویان شاغل به تحصیل

1دانشکده مهندس برق920

2دانشکده مهندسی عمران329

3دانشکده مهندسی نقشه‌برداری189

4دانشکده مهندسی مکانیک610

5دانشکده مهندسی صنایع240

6دانشکده علوم625

7جمع کل2913 

 

آمار دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه به تفکیک دانشکده در سال 1382

 

ردیفمقطعدانشجویان شاغل به تحصیل

1دانشکده مهندس برق163

2دانشکده مهندسی عمران153

3دانشکده مهندسی نقشه‌برداری254

4دانشکده مهندسی مکانیک13

5دانشکده مهندسی صنایع48

6دانشکده علوم132

7جمع کل763 

 

آمار دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع دکتری دانشگاه به تفکیک دانشکده در سال 1382

 

ردیفمقطعدانشجویان شاغل به تحصیل

1دانشکده مهندس برق26

2دانشکده مهندسی عمران22

3دانشکده مهندسی مکانیک15

4دانشکده مهندسی صنایع-

5دانشکده مهندسی نقشه‌برداری11

6دانشکده علوم4

7جمع کل78 

 

دانشکده‌ها:

      · دانشکده علوم

      · دانشکده مهندسی برق

      · دانشکده مهندسی عمران

      · دانشکده مهندسی صنایع

      · دانشکده مهندسی مکانیک

      · دانشکده مهندسی نقشه‌برداری

      · دانشکده مهندسی هوافضا

 

· دانشکده علوم

      فعالیت‌های آموزشی این دانشکده از سال 1359 با ارائه دروس عمومی علوم پایه، رشته‌های فنی و مهندسی در دانشگاه آغاز شده و در سال 1366 این دانشکده به دانشکده علوم تغییر نام یافت.

      هم اکنون این دانشکده دارای گروه‌های آموزشی شیمی، ریاضی و فیزیک می‌باشد که به تربیت دانشجو در رشته‌های فوق‌الذکر و در مقاطع مختلف تحصیلی اشتغال دارند و همچنین علاوه بر گروه‌های فوق، گروه‌های زبان خارجی، معارف و علوم انسانی، تربیت بدنی در این دانشکده فعال بوده و به کلیه دانشجویان دانشکده‌های مختلف دانشگاه خدمات ارائه می‌دهند.

      جهت توسعه فعالیت‌های آموزشی، دانشکده علوم در سال‌های 1367 و 1369 به‌ترتیب اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های شیمی کاربردی و ریاضی کاربردی در مقطع کارشناسی نمود.

      همچنین در سال 1373 با اخذ مجوز رشته فیزیک کاربردی اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته نمود. این دانشکده در سال 1374، با اخذ مجوز دوره کارشناسی ارشد رشته شیمی کاربردی، سال 1375 دوره کارشناسی ارشد ریاضی کاربردی و سال 1379 دوره کارشناسی ارشد فیزیک به ترتیب دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد پرداخته و به علاوه در سال 1380 اقدام به پذیرش دانشجو در دوره دکتری الکتروشیمی نموده است.

      نظر به نقش اساسی و اجتناب‌ناپذیر علوم پایه و پژوهش‌های بنیادی به عنوان مبنا و زیرمبناب امر تحقیقات و فناوری، سیاست دانشکده بر امر توسعه تحصیلات تکمیلی و به خصوص ایجاد دوره‌های دکتری در رشته‌های علوم پایه و کاربردی و همچنین افزایش توانایی‌های علمی و آموزشی جهت بهره‌برداری بیشتر دانشجویان رشته‌های فنی استوار است.

      کادر آموزشی دانشکده علوم شامل 53 نفر عضو هیئت علمی می‌باشد که از این تعداد 32 نفر دارای مدرک دکتری تخصصی (6 دانشیار و 26 استادیار) و 21 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند. در حال حاضر تعداد 700 دانشجو در مقطع کارشناسی و 130 دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحثیل می‌باشند.ک

 

اهداف دانشکده

      نظر به نقش اساسی و اجتناب‌ناپذیر علوم پایه و پژوهش‌های بنیادی به عنوان مبنا و زیر بنای امر تحقیقات و فناوری، سیاست دانشکده بر افزایش توانایی‌های علمی و آموزشی جهت بهره‌برداری بیشتر دانشجویان رشته‌های فنی استوار است.

      این دانشکده در سال‌های اخیر از لحاظ ارتقاء اعضای هیئت علمی و تولید علم در قالب چاپ مقالات در نشریات معتبر بین‌المللی خارجی رتبه اول را در دانشگاه احراز نموده است. رسیدن به استانداردهای بین‌المللی پژوهشی، افزایش اعتبارات پژوهشی، هماهنگی در سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، تقویت کانون‌های فعال نظریه‌پردازی و تولید اندیشه و نوآوری، تقویت ارتباطات بین‌المللی و برقراری ارتباط پژوهشی با بخش صنعت بخشی از اهداف و سیاست‌های متصدیان دانشکده در سال‌های اخیر بوده است.

 

· امکانات آزمایشگاهی

الف: گروه فیزیک

      آزمایشگاه الکتریسیته، آزمایشگاه المترومغناطیسی، آزمایشگاه حرارت، آزمایشگاه فیزیک مدرن، آزمایشگاه لیزر، آزمایشگاه فیزیک حالت جامد، آزمایشگاه تبخیر در خلاء

ب: گروه شیمی

      آزمایشگاه شیمی عمومی، آزمایشگاه شیمی معدنی، آزمایشگاه شیمی تجزیه، آزمایشگاه شیمی فیزیک، آزمایشگاه شیمی آلی، آزمایشگاه الکتروشیمی، کارگاه مجهز شیشه‌گری

ج: گروه ریاضی

      آزمایشگاه محاسبات علمی

      به علاوه مرکز کامپیوتر و کتابخانه دانشکده به سرویس‌دهی دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه، در جهت توسعه اهداف آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی مشغول هستند.

 

· مرکز رایانه دانشکده

      مرکز کامپیوتر دانشکده علوم در 2 سایت جداگانه و با در اختیار داشتن شبکه‌ای از کامپیوتر‌های مجهز به سرویس‌دهی دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشکده مشغول می‌باشد.

      همچنین استفاده از شبکه internet با ظرفیت 5/1 مگابایت و کلیه نرم‌افزارهای محاسباتی برای کلیه کاربران و امور پژوهشی محققان امکان‌پذیر است.

 

· خدمات کتابخانه‌ای

      کتابخانه دانشکده علوم با فضایی در حدود 300 متر مربع به صورت سیستم باز بوده و دارای 8000 جلد کتاب فارسی، 10000 جلد کتاب لاتین، مجموعه‌ای از 100 ژورنال تخصصی ادواری در رشته‌های شیمی، ریاضی و فیزیک و رساله‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد.

      به علاوه امکان استفاده از طرح الغدیر برای دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و استفاده از شبکه rosenet و نشریات الکترونیکی برخی ناشرین معتبر بین‌المللی در این کتابخانه میسر است.

 

آمار دانشجویان جدیدالورود و شاغل به تحصیل در دانشکده در سال 1382 در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و

دکتری به تفکیک رشته و گرایش:

 

ردیفمقطعرشتهدانشجویان جدیدالوروددانشجویان شاغل به تحصیل

1کارشناسیشیمی کاربردی33181

2 فیزیک46212

3 ریاضی کاربردی29135

4 ریاضی محض3196

5کارشناسی ارشدشیمی آلی918

6 شیمی تجزیه614

7 شیمی فیزیک215

8 شیمی گرایش فیزیک1213

9 فیزیک (هسته کاربردی)-5

10 فیزیک (حالت جامد)619

11 فیزیک (هسته گداخت)715

12 ریاضی (آنالیز عددی)19

13 ریاضی، جبر و نظریه گروه‌ها66

14 شیمی معدنی66

15دکتریالکتروشیمی24

16 شیمی آلیدر شرف اجرا 

 

·
نظر به كمبود و مشكلات شديد خوابگاهي، اين دانشگاه در خصوص تامين خوابگاه براي دانشجويان هيچگونه تعهدي نداشته و براي متقاضيان تا حد امكان از خوابگاه هاي خودگردان استفاده خواهد شد.

متمرکز

کد رشته دانشگاه نوع دوره نام دانشگاه استان دانشگاه نام گرایش نوع پذیرش جنسیت ظرفیت توضیحات
16313 روزانه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی - تهران تهران شیمی کاربردی با آزمون زن و مرد 32

نظر خود را بنویسید