دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1397 در دانشگاه دانشگاه شهید بهشتی - تهران و در رشته گروه علوم انسانی

‏این کد رشته ها در نرم افزار انتخاب رشته کنکور نیز موجود می باشد و در آنجا داوطلبان عزیز می توانند از احتمال قبولی خود در هر کد رشته با توجه به رتبه خود مطلع شوند و به علاوه با استفاده از ابزارها و فیلتر های مختلف بر مبنای استان، دانشگاه، نوع آموزش و دوره انتخاب های مناسب خود را پیدا کنند و نیز آن انتخاب ها را بر مبنای شرایط خود بچینند و نهایتا فایلی حاوی انتخاب رشته خود بر مبنای همین کد رشته دانشگاه ها بدست آورند و آن را مستقیما در سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش وارد نمایند.

دانشگاه شهید بهشتی

حدود چهل سال قبل در تاریخ 29/12/1338 ه.ش. فرمان شفاهی تأسیس دانشگاه ملی ایران، صادر شد.

      دانشگاه رسماً در 25/11/1339 افتتاح شد ولی پذیرش دانشجو عملاً حدود چهار ماه قبل از آن انجام گرفته بود. 32 نفر عضو هیئت علمی در مرتبه‌های گوناگون علمی، 120 نفر دانشجو در دانشکده معماری، 54 نفر دانشجو در دانشکده بانکداری، علوم مالی و اقتصادی و تعداد محدود کارمند در ساختمان‌های استیجاری آغازگر این راه بوده‌اند.

      در طول چهل سال گذشته فعالیت‌های این نهاد علمی همواره تحت عنوان دانشگاه جریان داشته و مراحل رشد و تحول آن به مدت بیست و سه سال با نام دانشگاه ملی ایران و هفده سال با نام دانشگاه شهید بهشتی ادامه یافته است.

      تربیت بیش از 43334 نفر دانش‌آموخته در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی گه تعدادی از ایشان در مراکز بزرگ علمی داخلی و خارجی موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌اند و تعداد کثیری هم از ایشان در خدمت برنامه‌های توسعه کشور و پیشبرد اهداف آن می‌باشند.

      برخی از حوادث مهم و موفقیت‌های دانشگاه در ادامه کر شده که می‌توانند ما را در شناسایی مسیر پرفراز و نشیب رشد و شناخت جایگاه کنونی آن، به قضاوتی روشن‌تر رهنمون سازند.

      انتشار بیش از 400 عنوان کتاب علمی در مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه و بیش از همین تعداد عنوان کتاب دانشگاهی و علمی در سایر مراکز انتشاراتی به عنوان محصول و برآیند کیفی استادان و پژوهشگران دانشگاه به طور متوسط انتشار یک کتاب در هر پانزده روز را نشان می‌دهد.

      انجام صدها طرح پژوهشی اعم از بنیادی و کاربردی که تنها در سال جاری 139 طرح مصوب و 244 طرح در دست اجرا را شامل می‌شود.

      - برگزاری ده‌ها همایش علمی و ارائه صدها صخنرانی و مقاله علمی در نشریات معتبر داخلی و خارجی.

      - ایجاد دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی جدید

      - رشد کمی و کیفی تحصیلات تکمیلی، افزایش دوره‌های تکمیلی از سه دوره کارشناسی ارشد در سال 1358 به 57 دوره کارشناسی ارشد و 29 دوره دکتری در سال جاری.

 

دانشکده‌ها:

* دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

      این دانشکده در سال 1355- 56 به نام دانشکده جامع انفورماتیک و مدیریت با رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی سیستم، آمار کاربردی، حسابداری و مدیریت فعالیت خود را آغاز نموده و بعد از انقلاب اسلامی، پس از ادغام 52 مؤسسه آموزش عالی و تشکیل مجتمع دانشگاهی علوم و ادغام دوباره بخشی از مجتمع مذکور در دانشگاه شهید بهشتی دانشجویان رشته‌های کاربرد کامپیوتر و آنالیز سیستنم، ریاضیات علمی و تحقیق در عملیات و برنامه‌ریزی، از مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر و رشته آمار انفورماتیک از مدرسه عالی ریاضیات و مدیریت کرج و مؤسسه آموزش عالی آمار و انفورماتیک به این دانشکده انتقال یافتند. بعد از چند سال رشته‌های مدیریت و آمار از این دانشکده به دانشکده‌های ذیربط در دانشگاه شهید بهشتی منتقل شدند و دانشکده به نام‌های دانشکده کامپیوتر، مدت کوتاهی با نام دانشکده فنی و مهندسی و نهایتاً با نام دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر با رشته‌های تحصیلی مهندسی کامپیوتر با گرایش نرم‌افزار و گرایش سخت‌افراز و مهندسی برق با گرایش الکترونیک فعالیت می‌نماید. این دانشکده در سال تحصیلی 76- 77 برای اولین با دوره کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر گرایش نرم‌افزار و در سال 78- 79 برای اولین بار دوره کارشناسی ارشد رشته برق گرایش الکترونیک و در سال  1381 برای اولین بار دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت‌افزار دانشجو پذیرفته است. در تابستان 1382 دانشکده موفق به اخذ مجوز پذیرش دانشجو دوره دکتری در رشته معماری کامپیوتر شده است.

 

* دانشکده ادبیات و علوم انسانی

      در سال 1341 هجری شمسی (63- 1962 م) این دانشکده با نام دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی تأسیس شد. در بدو تأسیس فعالیت آموزشی دانشکده با پذیرش 148 دانشجو در 4 رشته آموزشی زبان‌ةای خارجی آغاز گردید و در سال 1347 با افزایش برخی رشته‌های علوم انسانی و با افزایش فضاهای آموزشی مورد نیاز، تعداد گروه‌های آموزشی به 10 گروه آموزشی ارتقا یافت و در همان سال (48- 1347) با تجدید نظر در برنامه و توسعه و تقویت کادر هیئت علمی و با تنظیم برنامه‌هایی که به تصویب وزارت فرهنگ وقت رسیده بود رسماً نام دانشکده به نام دانشکده ادبیات و علوم انسانی تغییر یافت.

      گروه‌های آموزشی در سال 48- 47 عبارت بودند از:‌تاریخ، جغرافیا، جامعه‌شناسی، فلسفه، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات آلمانی، زبان و ادبیات فارسی، ادبیات ایتالیایی، زبان و ادبیات فرانسه.

      رشته جغرافیا در سال 1356 به دانشکده علوم زمین انتقال یافت و پس از انقلاب فرهنگی رشته جغرافیا بجز در مقطع کارشناسی ارشد مجدداً به دانشکده ادبیات و علوم انسانی انتقال یافت و متعاقب آن در سال 1366 با شروع به کار مجدد دانشکده علوم زمین رشته جغرافیا به طور دائم در دانشکده علوم زمین به فعالیت ادامه داد. همچنین رشته زبان و ادبیات ایتالیایی نیز به دانشگاه تهران انتقال یافت.

      در سال 1362 مقدمات تأسیس رشته زبان و ادبیات عرب نیز در دانشگاه فراهم گردید و در همان سال اقدام به پذیرش دانشجو نمود. هم اکنون گروه زبان و ادبیات عرب به تربیت نیروی انسانی جوان و متخصص در مقطع کارشناسی فعالیت می‌نماید.

      گروه زبان و ادبیات چینی نیز در سال 1375 تأسیس و اقدام به پذیرش دانشجو نموده است.

 

گروه‌های آموزشی:‌

      ü تاریخ

      ü جامعه‌شناسی

      ü زبان و ادبیات آلمانی

      ü زبان و ادبیات انگلیسی

      ü زبان و ادبیات چینی

      ü زبان و ادبیات عربی

      ü زبان و ادبیات فارسی

      ü زبان و ادبیات فرانسه

      ü فلسفه

 

* دانشکده حقوق

      در سال 1345 دانشگاه ملی (شهید بهشتی) به منظور توسعه در رشته‌های مختلف علوم و بسط دانش با تأسیس دو رشته فوق لیسانس حقوق جزا و مشاوران اداری گام مؤثر دیگری در جهت گسترش و تعمیم فعالیت‌های آموزشی کشور برداشت. تعداد پذیرفته‌شدگان رشته‌های مذکور در اولین سال تأسیس 174 نفر بود.

      در اولین سال 47- 1346 شورای مرکزی دانشگاه‌ها با تأسیس دوره کارشناسی حقوق موافقت نمود و متعاقب آن 123 دانشجو از بین کلیه داوطلبان برای سال اول پذیرفته شدند و در همان سال وزارت علوم و آموزش عالی وقت موافقت نمود دوره حقوق جزا به دانشکده حقوق تبدیل شود. لذا تاریخ تأسیس رسمی دانشکده حقوق به سال تحصیلی 47- 46 باز می‌گردد. در سال تحصیلی 51- 1350 دوره شبانه لیسانس حقوق و به دنبال آن در سال 53- 1352 دوره فوق لیسانس حقوق خصوصی دایر شد. در همان سال (مهر ماه 1352) مؤسسه عالی ثبت که می‌بایست زیر نظر دانشکده حقوق فعالیت نماید تشکیل گردید و هر سال 50 دانشجو از میان کارمندان ثبت و اسناد و املاک کشور با قبولی در آزمون ورودی می‌توانستند ادامه تحصیل دهند و با گذراندن 7 واحد درسی مدرک کاردانی رشته مذکور را دریافت دارند.

      به دنبال نساز کشور به متخصصین ثبت در سال تحصیلی 55- 1354 با تجدید نظر کلی در برنامه‌های درسی مؤسسه عالی ثبت و تأیید وزارت فرهنگ و آموزشی عالی وقت دوره مزبور به کارشناسی تبدیل گردید بدین نحو که دانشجویان دوره کاردانی می‌توانستند پس از موفقیت در امتحانات ورودی دوره کارشناسی و طی سه سال تحصیلات خود را در رشته مذکور با درجه کارشناسی ثبت به اتمام برسانند.

      از سال تحصیلی 1362 دوره فوق لیسانس حقوق جزا به دانشگاه تهران منتقل شده است و هم اکنون دوره کارشناسی حقوق قضایی به دوره‌های شبانه و روزانه و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشکده موجود است.

 

گروه‌های آموزشی:

      ü گروه حقوق اسلامی

      ü گروه حقوق اقتصادی

      ü گروه حقوق بشر

      ü گروه حقوق تجارت بین‌الملل

      ü گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی

      ü گروه حقوق خصوصی

      ü گروه حقوق عمومی و بین‌الملل

      ü گروه حقوق مالکیت فکری

 

رشته‌ها و مقاطع فعال در دانشکده حقوق

      دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به عنوان دانشکده قطب در حقوق در حال حاضر افزون بر دوره کارشناسی حقوق قضایی دارای 8 رشته کارشناسی ارشد و 4 رشته دکتری می‌باشد. رشته‌های کارشناسی ارشد عبارتند از:

      1- کارشناسی ارشد حقوق خصوصی

      2- کارشناسی ارشد حقوق عمومی

      3- کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل

      4- کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی

      5- کارشناسی ارشد حقوق بشر

      6- کارشناسی ارشد حقوق مالکیت معنوی

      7- کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‌الملل

      8- کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست

      به علاوه مراحل تعریف و راه‌اندازی دو رشته کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی و حقوق بیوتکنولوژی وپزشکی در دست اجرا است.

      رشته‌های چهارگانه دکتری عبارتند از:

      1- حقوق خصوصی 2- حقوق عمومی 3- حقوق بین‌الملل 4- حقوق جزا و جرم‌شناسی

 

 

گروهرشتهگرایشکارشناسیکارشناسی ارشددکتری

ح- قضاییحقوق × 

ح- خصوصیحقوقحقوق خصوصی ××

ح- عمومی و بین‌المللحقوقحقوق بین‌الملل ××

ح- عمویم و بین‌المللحقوقحقوق عمومی ××

ح- عمومی و بین‌المللحقوقحقوق محیط زیست ×

ح- جزا و جرم‌شناسیحقوقحقوق جزا و جرم‌شناسی ×+

ح- بشرحقوقحقوق بشر ×

ح- تجارت بین‌المللحقوقحقوق تجارت بین‌الملل ×

ح- مالکیت فکریحقوقحقوق مالکیت فکری ×

ح- اقتصادیحقوقحقوق اقتصادی + 

 

* دانشکده علوم

      دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی شامل سه گروه می‌باشد: زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک.

      گروه زیست‌شناسی دارای 22 عضو هیئت علمی تمام وقت و در حدود 400 دانشجوی کارشناسی و 100 دانشجوی تحصیلات تکمیلی می‌باشد. گروه زیست‌شناسی دارای 30 آزمایشگاه می‌باشد که پنج عدد از آن‌ها تحقیقاتی است. گروه زیست‌شناسی دوره‌های کارشناسی در جانورشناسی، گیاه‌شناسی، زیست‌شناسی دریا و میکروبیولویژی ارائه می‌دهد. این گروه دوره‌های کارشناسی ارشد جانورشناسی، گیاه‌شناسی، زیست‌شناسی دریا، میکروبیولوژی و ژنتیک نیز ارائه می‌دهد. گروه هم اکنون دوره دکتری تخصصی در گیاه‌پزشکی ارائه می‌دهد و به زودی دوره‌های دکتری تخصصی در میکروبیولوژی و جانورشناسی نیز ارائه خواهد داد.

      گروه شیمی دارای 20 عضو هیئت علمی تمام وقت و حدود 250 دانشجوی کارشناسی، 75 دانشجوی کارشاسی ارشد و 25 دانشجوی دکتری تخصصی می‌باشد. گروه شیمی دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در گرایش‌های شیمی تجزیه، معدنی، آلی و شیمی فیزیکی ارائه می‌دهد.

      گروه شیمی مجهز به وسایل مدرن از قبیل mhz nmr , gc-mass , hplc 300 و طیف‌سنج‌های: جرمی، ftir، uv-visible و جذب اتمی می‌باشد. محصولات مقاله‌ای سالانه گروه در حدود صد مقاله می‌باشد.

      گروه فیزیک دارای 20 عضو هیئت علمی تمام وقت و حدود 250 دانشجوی کارشناسی، 70 دانشجوی کارشناسی ارشد و 30 دانشجوی دکتری تخصصی می‌باشد. گروه فیزیک دوره کارشناسی در گرایش‌های ماده چگال، اتمی- مولکولی، هسته‌ای و نیز دوره‌‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در گرایش‌های ماده چگال، اتمی- مولکولی، پلاسما، گرانش و کیهان‌شناسی و ذرات بنیادی ارائه می‌دهد.

 

 

* دانشکده مدیریت حسابداری

      گروه مدیریت و حسابداری از سال 1355 در دانشکده جامع انفورماتیک و مدیریت تأْسيس و در سال 1370 این گروه‌ها تشکیل دانشکده جدیدی به نام علوم اداری را دادند در سال 1383 نام دانشکده علوم اداری به دانشکده مدیریت و حسابداری تغییر یافت.

      هدف این دانشکده پرورش نیروی انسانی متعهد و متخصص برای بخش‌ةآی دولتی و غیر دولتی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد.

 

* دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی

      دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشکده‌ای است که همزمان با تأسیس دانشگاه در سال 1339 با نام دانشکده بانکداری و علوم مالی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز نمود. برای اولین بار این دانشکده با درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار اطلاعات اقدام نمود. در بدو تأسیس دانشکده علوم بانکداری سابق، در ساختمانی در خیابان ایارنشهر جنوبی فعالیت داشت. در سال 1343 به ساختمان دیگری که آن هم در شمال خیابان ایران بود نقل مکان کرده و فعالیت آموزشی خود را دنبال کرد. در سال 1346 به پردیس دانشگاه و محل فعلی دانشکده حقوق انتقال یافت و متعاقب آن در محل امروزی دانشکده فعالیت خود را دنبال کرده می‌نماید.

      در ابتدای امر دانشکده فعالیت خود را دنبال کرده می‌نماید. در ابتدای امر دانشکده اقتصاد از نظام واحدی استفاده نمی‌نمود اما در سال تحصیلی 43- 1342 سیستم دروس واحدی در دانشکده پیاده شد. در سال 1341 نام دانشکده رسماً به دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی تغییر یافت. این تغییر نام همزمان با تأسیس دوره کارشناسی علوم سیاسی و گروه علوم سیاسی اتفاق افتاد. در سال 1341 رشته سیاسی دایر گردیده بود و فعالیت رسمی خود را در سال 1345 آغاز نمود.

      در سال تحصیلی 47- 1346 دوره‌های کارشناسی ارشد اقتصاد و علوم سیاسی شروع به کار کرد و دانشجو پذیرفت در سال تحصیلی 53- 1352 رشته حسابداری در دوره شبانه نیز دایر گردید. گرایش اقتصاد نظری و بازرگانی به عنوان رشته‌های زیر مجموعه گروه اقتصاد در سال 1363 شروع به فعالیت کردند.

      دوره کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی نیز به سال 1367 دایر شد و در سال 1371 دانشکده روابط بین‌الملل در گروه علوم سیاسی راه‌اندازی شده و متعاقباً در بهمن ماه 1378 اولین دوره دکتری رشته روابط بین‌الملل دانشجو پذیرفت.

      رشته‌‌های مدیریت و حسابداری که پس از انقلاب فرهنگی در دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی ایجاد شده بودند با تشکیل دانشکده علوم اداری به دانشکده جدید انتقال پیدا کرده‌اند.

      شهریه دانشجویان دانشکده اقتصاد ایتدا 25000 ریال در سال و در سال 1354 بالغ بر 40000 ریال به طور سالانه بوده است از سال 1354 به بعد از دانشجویانی که تعهد خدمت می‌سپارند شهریه‌ای اخذ نمی‌شد.

 

* دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی

      دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی در سال 1351 با عنوان سازمان زبان‌های خارجی و در یک اتاق در طبقه دوم دانشکده ادبیات و علوم انسانس که محل آن دانشکده نیز در محل فعلی دانشکده اقتصاد بود تأسیس شد و فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. در سال 1355 نام سازمان زبان‌های خارجی به نام دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی تغییر یافت. پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی به طبقه سوم دانشکده ادبیات و علوم انسانی نقل مکان نمود. در سال تحصیلی 61- 1360 با پذیرش دانشجو در رشته‌های روان‌شناسی و علوم تربیتی مجدداً دانشکده از محل قبلی به طبقه سوم دانشکده علوم زمین و دست آخر به محل فعلی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی در قسمتی از ساختمان دانشکده ادبیات که مستقل‌تر از محل‌های قلبی بود نقل مکان نمود و با تغییرات جزیی در ساختمان و جداسازی فضاهای مشترک با دانشکده ادبیات به صورت امروزی تغییر یافت.

 

* دانشکده علوم ریاضی

      دانشکده‌ی علوم ریاضی در سال 1370 از به هم پیوستن دو گروه آمار و ریاضی تشکیل شد. تا آن زمان گروه آمار جزو دانشکده‌ی جامع انفورماتیک و مدیریت و گروه ریاضی جزو دانشکده‌ی علوم بود. گروه ریاضی دارای قدمت بیشتری بود و از سال تحصیلی 47- 1346 تأسیس شده بود. گروه آمار در دانشگاه ملی سابق از سال تحصیلی 56- 1355 شروع به کار کرده بود و عنوان (گروه آمار کاربردی) داشت. پس از انقلاب فرهنگی و ادغام برخی دانشکده‌ها و مؤسسات آموزش عالی در یکدیگر، مؤسسه آموزش عالی آمار و انفورماتیک که در سال 1345 (با نام مؤسسه آموزش عالی آمار) وابسته به مرکز آمار ایران تأسیس شده بود و چند سال بعد با عنوان (مؤسسه آموزش عالی آمار و انفورماتیک) وابسته به سازمان برنامه و بودجه فعالیت می‌کرد. طی دو مرحله ابتدا در مجتمع دانشگاهی علوم و سپس در دانشگاه ملی ادغام شد.. از آن پس گروه آمار کاربردی دانشگاه ملی و گروه آمار مؤسسه آموزش عالی آمار و انفورماتیک تحت عنوان گروه آمار دانشگاه شهید بهشتی در قالب دانشکده‌ی جامع انفورماتیک و مدیریت به فعالیت پرداخت. این فعالیت تا سال 1370 ادامه داشت.

      در این مقطع دانشگاه تصمیم گرفت که دانشکده‌ی جامع انفورماتیک و مدیریت را که از اجتماع گروه کامپیوتر، گروه مدیریت و گروه آمار به وجود آمده بود و رشته‌های آن چندان با هم سنخیت نداشتند منحل کند و سه دانشکده‌ی جدید به نام‌های دانشکده‌ي‌علوم ریاضی، دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکده‌ي ‌علوم اداری به وجود آورد. بدین ترتیب گروه آمار از دانشکده‌ي‌جامع انفورماتیک و مدیریت و رگوه ریاضی از دانشکده‌ی علوم جدا شده به هم پیوستند و دانشکده‌ی علوم ریاضی به وجود آمد. این دانشکده از همان ابتدا دارای دوره‌ی کارشناسی ارشد آمار بود و طی سال‌های بعد نسبت به تأسیس دوره‌ی کارشناسی ارشد ریاضی، دوره‌ی کارشناسی ارشد آمار اقتصادی- اجتماعی، دوره‌ی کارشناسی ارشد آمار بیمه (1372)، دوره‌ي دکتری آمار (1372) و دوره دکتری ریاضی (1372)، اخیراً دوره‌ی کارشناسی علوم کامپیوتر (1378)، دوره‌ی کارشناسی ارشد آموزش ریاضی (1380) اقدام کرد. در سال 1378 گروه علوم و کامپیوتر تأسیس و اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته گردید. در حال حاضر با چنین ترکیبی به فعالیت آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد.

 

* دانشکده علوم زمین

      دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی در سال 1354 و به همت آقای دکتر ایرانپور جزنی استاد گروه جغرافیا و معاون اداری و مالی وقت این دانشگاه تأسیس شد. اولین دوره دانشجویان این دانشکده در مهر ماه 1355 در سه دوره کارشناسی: جغرافیا، زمین‌شناسی و کانی‌شناسی- سنگ‌شناسی و دو دوره کارشناسی ارشد: جغرافیای طبیعی و شناخت محیط زیست وارد دانشگاه شدند.

      با تلاش‌های به عمل آمده در سال 1356 با توجه به برنامه‌های کاربردی دوره‌ةای فوق‌الذکر که بر مبنای مطالعات وسیع صحرایی تنظیم شده بود سازمان برنامه و بودجه کشور، بودجه‌ای به میزان 160 میلیون ریال را برای احداث ساختمان دانشکده علوم زمین تخصیص داد. این ساختمان بر اساس طرح‌ها و نقشه‌های تهیه شده از ابتدای سال 1357 در محل فعالی دانشکده آغاز گردید. عملیات ساختمانی این مجموعه تا سال 1360 به طور انجامید.

      پس از بازگشایی دانشگاه‌ها و انقلاب فرهنگی فعالیت علوم زمین و دو گروه کارشناسی جغرافیا و زمین‌شناسی با 120 نفر دانشجو محدود گردید. پس از بازگشایی دانشگاه‌ها تا به امروز دانشکده علوم زمین تغییرات سریعی را شاهد بوده است. به طوری که حد فاصل سال 1365 تا 1379 در راستای اهداف کلان دانشگاه در زمینه توسعه و گسترش دوره‌های تحصیلات تکمیلی با عنایات خداوند متعال و پیشرفت‌های وسیع و سریعی در این دانشکده ایجاد شده است. به طوری که از 2 دوره کارشناسی پس از انقلاب فرهنی، دوره‌های کارشناسی به 3 دوره افزایش یافته است. همچنین هم اکنون دوره کارشناسی ارشد به صورت فعال در 10 رشته و دوره دکتری در 6 رشته اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند.

 

* دانشکده معماری و شهرسازی

      دانشکده معماری و شهرسازی یکی از دو دانشکده‌ای است که تاریخ شروع به کارش به زمان تأسیس دانشگاه می‌رسد. قبل از افتتاح رسمی دانشگاه، دانشکده معماری و شهرسازی برای اولین بار برای سال تحصیلی 39- 1338 اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

      در ابتدا تعداد دانشجویان این دانشکده 130 نفر بود و ابتدا در یک ساختمان استیجاری با امکاناتی محدود و به عنوان دومین واحد آموزشی دانشگاه و با توجه به تأمین بودجه از طریق شهریه دانشجویی فعالیت خود را در آن زمان دانشکده با توجه به امکانات محدود، توانایی پذیرش دانشجوی بیشتر را نداشت. تا اینکه مقرر شد بخشی از زمین‌های منطقه شمال اوین به دانشگاه اختصاص یابد. پس از بنای دانشکده علوم که مبانی تحصیلات پزشکی را می‌آموخت، از محل اعتبارات دانشگاه مخارج ساختمان دانشکده معماری تأمین و بنای ساختمان دانشکده معماری و شهرسازی آغاز شد. در برخی از گزارش‌های موجود ادعا شده است که با تخصیص مبلغ سه میلیون تومان از سوی شرکت نفت بنای ساختمان دانشکده معماری و شهرسازی آغاز شده است. همچنین در برخی از گزارشات تاریخ شروع بکار رسمی دانشکده با در اختیار داشتن 7000 متر مربع مساحت در سال 1339 عنوان شده است. اما در نسخ قدیم‌تر تاریخ افتتاح رسمی را 1345 عنوان نموده و ظاهراً توسط شاه از لوحه نصب شده در دانشگاه پرده‌برداری گردیده است.

      از زمان تأسیس، فعالیت این دانشکده با پذیرش دانشجوی فوق لیسانس مهندسی معماری آغاز شد و در سال 55- 1354 علاوه بر رشته فوق لیسانس در رشته کارشناسی نیز اقدام به تربیت نیروی انسانس متخصص و مورد نیاز کشور نمود. در سال تحصیلی 57- 1356 رشته کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای هم به رشته‌های دانشکده افزوده شد. پس از انقلاب فرهنگی، پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی معماری ممنوع و حذف گردید و دانشکده فقط دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفت و همزمان یک دوره کاردانی معماری نیز در این دانشکده تأسیس شد.

      در سال‌های بعد پذیرش دانشجو در دوره کاردانی معماری متوقف شد و با پیشنهاد دانشگاه از سال گذشته تحصیلی پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی مجدداً شروع به فعالیت نموده است.

      از زمان تأسیس تا به امروز ریاست دانشکده به عهده ده نفر بوده و مدتی نیز پس از انقلاب به صورت شورایی اداره می‌شده است. اسامی این استادان به شرح زیر می‌باشد:

 

ردیفنام و نام خانوادگیتاریخ شروعتاریخ خاتمه

1آقای دکتر مسعود جهان‌آرا13391347

2آقای دکتر بهمن پاک‌نیا--

3آقای دکتر محمود مهران6 ماه-

4آقای دکتر بهمن پاک‌نیا--

5آقای دکتر ایرج پروین12/6/13534/7/1356

6آقای دکتر ایرج پروین4/7/135611/5/1358

7شورا
به دليل كمبود امكانات، خوابگاه فقط به دانشجوان غيربومي و روزانه با شرايط زير ارائه خواهد شد. 1) داوطلبان زيرگروه رياضي، علوم انساني و زبان سهميه منطقه يك داراي رتبه 2000 و ساير سهميه ها داراي رتبه زير1000 2) داوطلبان زيرگروه تجربي داراي رتبه زير 7500 براي همه سهميه ها. 3) دانشگاه فاقد خوابگاه متأهلي مي باشد

متمرکز

کد رشته دانشگاه نوع دوره نام دانشگاه استان دانشگاه نام گرایش نوع پذیرش جنسیت ظرفیت توضیحات
13338 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران تاریخ با آزمون زن و مرد 20
13339 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران جامعه شناسی با آزمون زن و مرد 35
13340 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران جغرافیا با آزمون زن و مرد 40
13341 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران حقوق با آزمون زن و مرد 110
13342 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران زبان و ادبیات عربی با آزمون زن و مرد 30
13343 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران زبان و ادبیات فارسی با آزمون زن و مرد 35
13344 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران علوم تربیتی با آزمون زن و مرد 25
13345 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران علوم سیاسی با آزمون زن و مرد 30
13346 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران فلسفه با آزمون زن و مرد 35
13347 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران راهنمایی و مشاوره با آزمون زن و مرد 30
16270 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران علوم اقتصادی با آزمون زن و مرد 36
16271 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران حسابداری با آزمون زن و مرد 18
16272 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران روانشناسی با آزمون زن و مرد 39
16275 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران مدیریت بازرگانی با آزمون زن و مرد 18
16276 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران مدیریت دولتی با آزمون زن و مرد 18
16277 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران مدیریت صنعتی با آزمون زن و مرد 18
16278 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران مدیریت مالی با آزمون زن و مرد 18

نیمه متمرکز

کد رشته دانشگاه نوع دوره نام دانشگاه استان دانشگاه نام گرایش نوع پذیرش جنسیت ظرفیت توضیحات
18644 روزانه دانشگاه شهید بهشتی - تهران تهران علوم ورزشی با آزمون زن و مرد 22 پذیرش در نیمسال دوم تحصیلی

نظر خود را بنویسید